sierpień 11, 2022
Artykuły

Jak prawidłowo dobrać rozmiar kasku motocyklowego? Podpowiadamy!

Dobranie właściwego rozmiaru kasku stanowi gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortowej jazdy. Nie może on być zbyt ciasny ani tym bardziej za duży. Początkujący motocykliści często miewają problem z wyborem, dlatego poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek. Jeśli szukasz swojego pierwszego kasku – dobrze trafiłeś!

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Zanim przejdziemy do wyboru rozmiaru, warto wspomnieć o innych kwestiach, na jakie trzeba zwracać uwagę. Pierwsza ważna sprawa to rodzaj kasku, który zależy od rodzaju posiadanej maszyny i sposobu jazdy. Wyróżniamy kaski otwarte, integralne, szczękowe, modułowe i offroadowe. Wszystkie różnią się między sobą przede wszystkim pod względem konstrukcji.

Druga sprawa to sprawdzenie funkcjonalności i materiałów, z jakich wykonano kask. Dobry kask powinien mieć rozbudowany system wentylacji oraz lekką, a przy tym bardzo wytrzymałą skorupę. Warto sprawdzić także, czy kask motocyklowy ma wewnętrzną blendę przeciwsłoneczną, wizjer z powłoką antyparującą, czy wbudowany interkom.

Dla wielu bikerów ważny jest również ciekawy design. Dobrym pomysłem będzie wybór kasku pokrytego rzucającymi się w oczy barwami. Oprócz względów czysto estetycznych pozytywnie wpłynie to na Twoją widoczność na drodze, zwłaszcza w czasie deszczu. W sklepach znajdziesz także kaski z elementami odblaskowymi.

Jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego?

Tylko odpowiednio dopasowany kask będzie spełniał swoją funkcję. Producenci mają w ofercie często nawet kilka rozmiarów tego samego modelu, więc znalezienie takiego, który leży idealnie, nie powinno być problemem. Oczywiście można pójść do sklepu i przymierzać wszystkie rozmiary po kolei. Jeśli jednak nie masz na to czasu, albo planujesz zamówić kask przez Internet, istnieje szybsze rozwiązanie, dzięki któremu szybko wybierzesz właściwy rozmiar kasku motocyklowego.

Zacznij od zmierzenia obwodu głowy. W tym celu najwygodniej użyć centymetra krawieckiego. Pomiaru należy dokonać w najszerszym miejscu głowy – nad uszami, około 2 cm powyżej brwi.

Jeśli nie masz miarki krawieckiej, możesz użyć zwykłego sznurka, a następnie przyłożyć go do linijki. Otrzymany wynik porównaj z tabelą wymiarów danego producenta. W ten sposób dowiesz się jaki rozmiar powinieneś wybrać.

Jak przymierzać kaski motorowe?

Na początek ważna wskazówka. Pamiętaj, aby mierzony kask mieć na głowie przynajmniej kilka minut. Początkujący motocykliści często o tym zapominają i nie zdają sobie sprawy, że nawet zbyt mały, ciasny kask przez krótką chwilę wydaje się w porządku. Problem zaczyna być odczuwalny dopiero po dłuższym czasie i z pewnością będzie sprawiał dyskomfort podczas jazdy.

Zauważ, że kask motocyklowy przy zakładaniu musi stawiać delikatny opór. Powinien dobrze przylegać do głowy i uciskać policzki, a jednocześnie nie dotykać nosa i brody oraz nie uciskać skroni i czubka głowy. Upewnij się, że jest stabilny – trzymając sztywno głowę, nie możesz mieć możliwości poruszania kaskiem.

Kolejną rzeczą, o jakiej warto pamiętać, jest fakt, że niektóre kaski potrzebują kilku godzin, aby dopasować się do kształtu głowy. Ponadto niektórzy producenci oferują modele, których wnętrze można nieznacznie zmodyfikować. Jednak w większości przypadków prawidłowo dobrany rozmiar kasku motocyklowego nie stwarza konieczności modyfikacji elementów jego wnętrza.

Gdzie znaleźć dobre kaski motocyklowe?

Świetne jakościowo, a jednocześnie tanie kaski motocyklowe możesz zamówić za pośrednictwem Dobrych Sklepów Motocyklowych. Wybierz interesujący Cię model, a następnie przymierz go w wybranym salonie stacjonarnym. Za towar zapłacisz dopiero w momencie podjęcia decyzji o zakupie. Jeśli z jakiegoś powodu kask nie spełni Twoich oczekiwań – bez konsekwencji pozostawisz go w sklepie.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły