Aktualności Ciekawostki

Jak zadbać o samochód po zimie?

Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla kierowców oraz ich pojazdów. Z tego powodu po jej zakończeniu, przed wiosną, warto przeprowadzić gruntowny przegląd samochodu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się przyjemniejszą jazdą i dłuższą żywotnością auta. Jakie części samochodu należy zatem sprawdzić po zimie?

Jak zadbać o samochód po zimie – najważniejsze kwestie

Po każdej zimie należy bardzo dokładnie sprawdzić stan samochodu. Warto dokonać kontroli zawieszenia, które w okresie zimowym często ulega uszkodzeniu, ilości oraz stanu olejów i płynów, stanu tarcz i klocków hamulcowych. Podczas wymiany opon na letnie należy zadbać o to, aby ich bieżniki miały minimum 3 mm głębokości.” – informuje nas ekspert ze sklepu internetowego iParts.pl. Na bezpieczeństwo jazdy wpływa również stan szyb, układu kierowniczego i amortyzatorów. – informuje nas ekspert. Co jeszcze należy zrobić wczesną wiosną?

Czyszczenie samochodu po zimie

Niezwykle istotną kwestią jest dokładne oczyszczenie samochodu po zimie. W pierwszej kolejności należy zadbać o karoserię, jak i całe nadwozie. W tym celu trzeba gruntownie oczyścić je wodą i usunąć pozostałości po zaschniętym błocie, piasku oraz soli drogowej, które sprzyjają tworzeniu się korozji. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie karoserii poprzez woskowanie i uzupełnienie ubytków (np. odprysków lub rys). Woskowanie zabezpieczy lakier i ochroni go przed promieniowaniem słonecznym. Nie można zapominać również o wnętrzu pojazdu. Oprócz dokładnego umycia i odkurzenia, należy wyczyścić kanały nawiewu i dokładnie wywietrzyć samochód. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów, dzięki którym czyszczenie auta jest łatwe i szybkie. Kierowcy mogą również korzystać z myjni samoobsługowych.

Przegląd hamulców

Sprawdzenie układu hamulcowego jest jednym z ważniejszych punktów kontroli auta po zimie. Warunki zimowe wpływają przede wszystkim na stan gumowych elementów (osłony tłoków i uszczelek zacisku hamulcowego), które tracą swoją elastyczność fabryczną. Z tego powodu należy kontrolować kondycję zacisków, gumek i smaru w prowadnicach.

Kontrola filtrów

W czasie zimy filtry samochodowe pochłaniają dużo więcej wilgoci oraz pyłów, niż zwykle. Z tego powodu w klimatyzacji może gromadzić się woda, co prowadzi do rozwoju grzybów oraz drobnoustrojów. Okres wiosenny to doskonała pora na dokładne oczyszczenie klimatyzacji, za pomocą specjalnych preparatów i wymianę filtrów.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły