grudzień 9, 2023
Aktualności

Jazda po alkoholu – ile można wypić?

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu w dużych ilościach jest zabroniona. Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy kierowcy decydują się na spożycie nieznacznej ilości alkoholu, a potem wsiadają za kierownicę. Oczywiście takie przypadki mogą zdarzyć się praktycznie każdemu, ale należy znać pewne zasady i limity obowiązujące wszystkich kierowców. Brak znajomości takich zasad może grozić nie tylko surowymi konsekwencjami finansowymi lub odebraniem prawa jazdy, ale też karą więzienia, gdy spowoduje się groźny wypadek będąc pod wpływem alkoholu.

Badania jasno pokazują, że ponad połowa wypadków drogowych spowodowana jest przez nietrzeźwych kierowców, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto się więc czasami zastanowić, czy aby na pewno jazda po alkoholu jest bezpieczna i wskazana. Przekroczenie pewnych limitów może okazać się tragiczne w skutkach, dlatego zgłębienie wiedzy w tym zakresie jest wskazane u wszystkich kierowców.

Jazda po alkoholu – jakie są limity?

Ile mogę wypićKierowców, bez względu na to ile lat mają prawo jazdy, obowiązują takie same przepisy. Limity są jasno określone i należy się ich trzymać. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi mniej niż 0,2 promila, wtedy bez problemów można zasiąść za kierownicą auta i spokojnie je prowadzić. Takiemu kierowcy nic złego się nie stanie, nawet jeśli zostanie zatrzymany na kontrolę.

W przypadku, gdy stężenie alkoholu będzie wahało się w granicach 0,2-0,5 promila wtedy traktowane jest to jako wykroczenie. Taką sytuację określa się jazdą samochodem po spożyciu alkoholu. Z kolei jeśli wartość przekroczy granicę 0,5 promila traktuje się to jako przestępstwo i kierowca kieruje autem będąc w stanie nietrzeźwości. Za takie czyny grożą bardzo surowe kary, o czym z pewnością zainteresowani dowiedzą się już na kursie prawa jazdy. Warto takie zasady brać sobie do serca, ponieważ jazda pod wpływem alkoholu do niczego dobrego nie prowadzi, a może zrujnować komuś życie.

Jeśli nie dysponuje się alkomatem, można spróbować oszacować ilość alkoholu we krwi za pomocą wirtualnego alkomatu, gdzie po wprowadzeniu niezbędnych danych, pomoże nam określić w miarę dokładnie, jak długo będziemy musieli jeszcze zaczekać, zanim będziemy mogli ponownie prowadzić.

Jazda po alkoholu – jakie są kary?

Karę za jazdę po alkoholu są dla kierowców bardzo dotkliwe. Oczywiście wszystko zależy od zaistniałej sytuacji. W większości przypadków otrzyma się mandaty karne oraz orzeczenie nakazu zapłaty pewnych kwot osobom pokrzywdzonym lub też specjalnemu funduszowi pomocy pokrzywdzonym. W przypadku zwykłych osób są to kary sięgające kwoty 5 tysięcy złotych, a recydywiści muszą przygotować się na to, że zapłacą w takich sytuacjach nawet 10 tysięcy złotych. Wiele zależy też od tego, czy kierowca pod wpływem alkoholu doprowadzi do jakiegoś poważnego wypadku, który spowoduje, że pokrzywdzony poniesie spory uszczerbek na zdrowiu lub też umrze. Kary za jazdę po alkoholu zakładają również:

  • dożywotnie zatrzymanie prawa jazdy,
  • bezwzględne więzienie.

Jak widać warto być czujnym i mieć pewność, że w danym momencie można zasiąść za kierownicą swojego samochodu. Jeśli nie ma się takiej pewności, lepiej odczekać kilka godzin i mieć czyste sumienie. Po spożyciu jednego piwa powinno odczekać się minimum 2-3 godziny, zanim wsiądzie się do swojego samochodu i ruszy się w trasę.

Istnieją też sytuacje, w których, w autach kierowców skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości zamontowane zostaną specjalne blokady alkoholowe. Nie będzie można wtedy uruchomić silnika we własnym aucie i z pewnością nie ruszy się takim pojazdem z miejsca. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, za to niezwykle skuteczne, ponieważ nie pozwala skazanym osobom na prowadzenie auta. 

Jazda po alkoholu jest bardzo ryzykownym posunięciem, ponieważ kierowcy decydujący się na takie działanie mogą wyrządzić na drodze wiele szkód. Już po małych dawkach można gorzej widzieć, mieć słabszy refleks i poczuć się zmęczonym. Ponadto osoby pod wpływem alkoholu zwykle przeceniają swoje możliwości i starają się popisać na drogach swoimi umiejętnościami. W bardzo dużej ilości przypadków nie dostrzega się też na drodze innych kierowców oraz pieszych, zwłaszcza późnym wieczorem. Pogarsza się więc tym samym ocena odległości, a na to kierowca nie za bardzo może sobie przecież pozwolić. 

 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły