styczeń 28, 2023
Ciekawostki

Kiedy wymienić i jak wydłużyć żywotność wycieraczek samochodowych?

Wycieraczki należą do tych elementów wyposażenia samochodu, o których wielu kierowców zdaje się zapominać. Nie dbają o nie właściwie, ze względu na pozorną bezawaryjność tych części. Rzecz w tym, iż rzadko dochodzi do ewidentnej awarii wycieraczek. Zaburzenie pracy mechanizmu odpowiadającego za ich ruch to prawdziwa rzadkość, podobnie jak złamanie się pióra. Jednak wycieraczki tracą swoją efektywność i to dosyć szybko. Konsekwencją jest pogorszenie komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, jazdy. Jak często należy wymieniać wycieraczki i jak wydłużyć ich żywotność?

Niezbędna wymiana wycieraczek

Na wstępie należy zaznaczyć, że wycieraczki samochodowe należą do najszybciej zużywających się części wyposażenia samochodowego. Według zaleceń producentów pióra wycieraczek należy wymieniać co około pół roku. Oczywiście znaczenie ma tutaj częstotliwość użytkowania pojazdu, a tym samym wycieraczek. Zatem w rzeczywistości trudno wskazać konkretny czas, po którym wycieraczki powinny być wymienione. Kierowca powinien obserwować ich stan techniczny oraz efektywność działania. Jeżeli coraz gorzej zbierają wodę, na szybie powstają smugi lub płyn ze spryskiwaczy nie jest rozprowadzany równomiernie – prawdopodobnie wycieraczki nadają się do wymiany. Warto wtedy zajrzeć pod adres – https://www.ucando.pl/k/wycieraczki-szyb/U2401. We wskazanym sklepie znajduje się duży  wybór wycieraczek od różnorodnych producentów.

Dłuższa żywotność wycieraczek samochodowych

Czas użyteczności wycieraczek samochodowych w dużej mierze zależy od kierowcy. Dbając odpowiednio o te części samochodowe, można sprawić, że posłużą o wiele dłużej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zawsze nieefektywne działanie wycieraczek oznacza konieczność ich wymiany. Jeżeli wycieraczki nie zbierają wody lub brudzą szybę, warto sprawdzić, w jakim stanie znajduje się guma na piórze. Możliwe, że wcale nie jest ona zużyta, a jedynie brudna. W takim przypadku należy zetrzeć kurz i inne zanieczyszczenia. Powinno to rozwiązać problem przynajmniej na jakiś czas.

Aby wycieraczki samochodowe działały długo i sprawnie, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie korzystać z nich na sucho. Jest to najprostsza droga do przedwczesnego zużycia wycieraczek. Generalnie zalecenie to dotyczy każdej sytuacji, jednak jego przestrzeganie jest szczególnie istotne zimą i latem. Zimą szyba często jest zmrożona, a latem nagrzana. Skrajne temperatury prowadzą do jeszcze szybszego zużycia się wycieraczek. Należy je włączać tylko wtedy, gdy szyba jest mokra od deszczu czy też od płynu do spryskiwaczy. Tym samym warto kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy, aby nie zabrakło go w najmniej odpowiednim momencie. Równie ważna jest kontrola pracy układu spryskiwania. Warto jednak pamiętać, że nawet mimo wszelkich zabiegów mających wydłużyć żywotność wycieraczek, w końcu przyjdzie czas na ich wymianę. Warto wtedy odwiedzić sklep Ucando.pl, posiadający bogaty asortyment tych części samochodowych.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły