wrzesień 27, 2023

lotus-exige.jpg

Lotus Exige – Nie ulega wątpliwości, że najlepiej tuningowane pojazdy, to auta… fabrycznie tuningowane. Na tego typu zabieg zdecydował się brytyjski Lotus, który zaprezentował specjalną wersję modelu Exige – Cup Car.
Do budowy samochodu użyto dużej ilości lekkich materiałów – z włóknem węglowym oraz aluminium na czele. Zaowocowało to nieprzeciętnie niską masą. Gotowy do drogi Exige waży niecałe 900 kilogramów. Owszem, są lżejsze pojazdy. Jednak w większości z nich próżno szukać silnika o mocy 260 KM!
Tyle właśnie koni zaprzęgnięto do napędzania zwinnego Lotusa. Znaczną moc wydobyto z silnika o pojemności 1,8 litra przy pomocy kompresora. Trudno oczekiwać innych osiągów, niż doskonałych. Lotus potrafi rozpędzić się do 100 km/h w czasie 4 sekund oraz jest w stanie uzyskać 245 km/h. Wyniki na miarę samochodu wyścigowego…

Nie zapominajmy jednak, że na dobrą sprawę Lotus Exige Cup Car jest samochodem wyścigowym. Co prawda producent zatroszczył się o drogową homologację dla szalonego auta, jednak konstruował je przede wszystkim z myślą o zmaganiach na torze. Stąd możliwość zamówienia Exige’a wyposażonego w karbonowe siedzenia oraz 6-punktowe pasy bezpieczeństwa.

lotus-exige2.jpg

Wśród elementów układu jezdnego również pojawiły się typowo wyczynowe elementy. Sprężyny pochodzą z półek renomowanego Eibacha, natomiast regulowane amortyzatory opracował Bilstein. Wydajny układ hamulcowy z wielotłoczkowymi zaciskami skompletowano z części firmowanych przez AP Racing oraz Brembo. Nie zabrakło też spojlerów, które przy 160 km/h dociskają wyścigówkę w cywilu do nawierzchni z siła przekraczającą 40 kilogramów.
lotus-exige3.jpg
Sprawne ruszanie z miejsca ułatwia system Launch Control. Dzięki niemu rola kierowcy sprowadza się do wrzucenia pierwszego biegu, dociśnięcia gazu do podłogi i szybkiego zwolnienia sprzęgła. O dostarczenie odpowiedniej porcji mocy na koła zatroszczy się natomiast elektronika.
lotus-exige4.jpg
Wściekle szybki, doskonale skręcający, ale również oszczędny! Choć trudno w to uwierzyć, auto, które rozpędza się do 160 km/h w czasie 9,9 sekundy spala średnio… 9,1 l/100km!

lotus-exige5.jpg

lotus-exige6.jpg

lotus-exige7.jpg

lotus-exige8.jpg

Film vdeo Lotus Exige:

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Komentarz są wyłączone.