grudzień 8, 2022
Ciekawostki Aktualności

Monitoring GPS – 3 powody, by wykorzystać go w samochodzie

Kradzież samochodu to bardzo przykre doświadczenie, które wiele osób miało okazję przeżyć. Jeszcze do niedawna oznaczało to bezpowrotną utratę pojazdu, który wyjeżdżał za granicę lub był rozmontowywany na części. Jednak rozwój technologii spowodował, iż obecnie można zabezpieczyć swoje samochody na różne sposoby, a także odnaleźć je w przypadku kradzieży. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu położenia i zachowania pojazdu za pomocą technologii GPS. Obecnie GPS jest powszechnie stosowany i mają do niego dostęp nawet posiadacze tanich telefonów komórkowych. Monitoring GPS zarówno dla prywatnych posiadaczy samochodów jak i firm (zwłaszcza transportowych) to duże ułatwienie. Jak to działa w praktyce?

Monitoring ruchu

Osoby zarządzające firmą transportową doskonale wiedzą, jak trudno jest monitorować ruch floty samochodowej na drogach. Wykorzystując śledzenie pojazdów obecnie bez problemów można określić ich zachowanie na drodze – prędkość, położenie, prawidłowość obranej trasy. System ten doskonale sprawdza się w przypadku awarii – już kilka chwil po jej stwierdzeniu można wysłać pomoc, gdyż dzięki monitoringowi GPS znane jest miejsce pobytu uszkodzonego pojazdu. Bez problemu można także skontrolować godziny pracy kierowców, jak również prawidłowość dokonywania obowiązkowych przerw. Monitoring GPS to możliwość dokonania analizy poruszania się pojazdów, opracowania najkorzystniejszych wariantów tras a co za tym idzie – redukcja kosztów. Dobry lokalizator musi umożliwiać jak najdokładniejsze odczytywanie położenia pojazdu tak, by wykreślana na monitorze komputera trasa była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej. Można to osiągnąć poprzez odczyt pozycji co jakiś czas (na przykład dwadzieścia sekund) lub co kilkadziesiąt metrów.

Wypożyczalnie pojazdów

Wypożyczenie samochodu to często wykorzystywana usługa przez klientów. Sporą popularnością cieszy się zwłaszcza wynajem średnio- lub długoterminowy, gdyż jest atrakcyjną alternatywą dla zakupu pojazdu na własną rękę. Niekiedy zdarza się jednak, iż złodzieje, wykorzystując fałszywe dokumenty kradną pojazd wprost z wypożyczalni. Może się również zdarzyć przywłaszczenie od niczemu nieświadomego klienta wypożyczalni. Zabezpieczenie przed kradzieżą z wykorzystaniem nadajnika GPS ma wówczas kluczowe znaczenie dla szybkiego ustalenia kierunku przemieszczania się lub położenia pojazdu. Dzięki odpowiednim ustawieniom można zaprogramować urządzenie tak, by nadawało ono sygnał natychmiast po opuszczeniu przez pojazd strefy, w której się znajdował. Zaawansowane urządzenia do monitoringu GPS potrafią zapobiec przywłaszczeniu samochodu nawet wtedy, gdy złodzieje zastosują zagłuszacz sygnału.

Młodzi kierowcy

Nowa praca to stres, zwłaszcza gdy łączy się ona z brakiem doświadczenia na danym stanowisku. Pierwszy wyjazd kierowcy w trasę to zawsze niepewność, czy sobie poradzi. Lokalizacja samochodu z wykorzystaniem GPS pozwala na całkowitą kontrolę jego poruszania się bez konieczności ciągłego wydzwaniania, czy wszystko w porządku. To także możliwość oceny jego umiejętności – jak radzi sobie na danej trasie w porównaniu z innymi kierowcami, czy stosuje się do nakazanych przerw, czy potrafi dostosować trasę do aktualnego ruchu na drodze. Monitoring GPS ma również zastosowanie w przypadku osób, które dopiero co zrobiły kurs prawa jazdy i od niedawna poruszają się po drogach. Dla troskliwych rodziców czy opiekunów to idealne rozwiązanie bezstresowej kontroli na dzieckiem, a jednocześnie kontrolowanie jego postępów i poczynań.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły