wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

Powłoki ceramiczne – wydajny i efektowny sposób na ochronę lakieru samochodowego

Osobom niewtajemniczonym w dobrodziejstwa, jakie oferuje auto detailing często wydaje się, że ich samochód nigdy nie będzie wyglądać tak dobrze, jak tuż po opuszczeniu salonu. Jest to oczywiście błędne założenie, choć trzeba przyznać, że długotrwałe zachowanie nieskazitelnej prezencji auta jest zadaniem bardzo wymagającym. Jak można je sobie uprościć? Sposobów jest kilka, jednak za jedno z najlepszych uchodzi obecnie stosowanie powłok ceramicznych.

auto detailing Poznań

Powłoka ceramiczna – co to jest?

Powłoki ceramiczne to warstwy zabezpieczające oryginalny lakier samochodu przed zarysowaniami oraz rozmaitego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Są całkowicie pozbawione koloru, więc doskonale współgrają z pierwotną barwą karoserii. Ich aplikacja zapewnia efektywną ochronę nawet przez okres 5 lat od nałożenia. Naniesiona powłoka trwale związuje się z bazowym lakierem, ale przy tym nie wnika bezpośrednio w jego strukturę. Właściwość ta sprawia, że w przypadku wystąpienia takiej potrzeby, powłokę ceramiczną można w miarę prosto i szybko usunąć. Co warte podkreślenia, całość takiego procesu jest w pełni bezpieczna dla karoserii, dzięki czemu po jego zakończeniu na powierzchni auta nie będzie widać żadnych śladów przeprowadzonych działań.

Skąd bierze się konieczność stosowania auto detailingowych zabezpieczeń lakieru?

powłoka ceramiczna

Funkcjonujący dzisiaj przemysł musi mocno dostosowywać się do wielu standardów, które jeszcze kilkanaście lat temu były zupełnie nieobecne lub obecne tylko w niewielkim stopniu w naszej świadomości. Tego typu utrudnienia dotyczą również branży motoryzacyjnej, w ramach której w trosce o ekologię, fabryczne lakiery samochodowe pozbawia się wcześniej stosowanych domieszek ołowiu. Fakt ten wpływa pozytywnie na nasze środowisko, ale jednocześnie obniża wytrzymałość powłoki, czyniąc ją bardziej „miękką”.

Zabezpieczenia w formie warstw ceramicznych stanowią rozwiązanie, które łączy w sobie zarówno ekologiczność, jak i wysoki stopień ochrony przed preparatami chemicznymi, ptasimi odchodami czy zarysowaniami mogącymi powstać na skutek uszkodzeń mechanicznych lub kontaktu z piaskiem oraz drobnymi kamykami.

Najważniejsze atuty powłok ceramicznych

Powłoki ceramiczne oferują znacznie więcej, niż tylko ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Spośród ich kluczowych zalet wymienić należy ponadto wzmocnienie stabilności kolorystycznej oryginalnych powłok lakierniczych, zachodzące dzięki właściwości odbijania szkodliwych dla nich promieni UV. Dodatkowo zabezpieczenia ceramiczne lakieru odznaczają się także hydrofobowością, czyli wysokim stopniem odpychania wody. Fakt ten z jednej strony mocno redukuje przywieranie do struktury zewnętrznej karoserii brudu, a z drugiej przekłada się na zachodzenie efektu samooczyszczania – wraz z deszczem spływającym po nadwoziu samochodu, z jego powierzchni wypłukiwane są zanieczyszczenia, takiej jak błoto, kurz, martwe owady czy ślady pozostawione przez różnego rodzaju rośliny. Ostatnim z kluczowych atutów powłok ceramicznych jest szklistość, którą nadają one właściwemu lakierowi. Po aplikacji warstwy ochronnej kolor auta staje się głębszy, wyraźniejszy i o wiele bardziej połyskliwy.

powłoki ceramiczne auto detailing

Koszty powłoki ceramicznej

Jeśli chodzi o powłoki ceramiczne Poznań jest miastem, w ramach którego działa wiele profesjonalnych salonów auto detailingowych, oferujących wykonanie tego typu usług w bardzo korzystnych cenach. Finalna wartość prac zależy oczywiście od specyfiki konkretnego samochodu, jednak zwykle zaczyna się już od 2400 zł netto (wycena Cars Care). Koszt tego rzędu przy efekcie sięgającym do 5 lat od aplikacji oraz istotnie zredukowanej częstotliwości mycia samochodu nie wydają się więc specjalnie wysoki.

 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły