wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

Car sharing dotarł do Polski!

Wspólne użytkowanie pewnych rzeczy i świadczenie sobie nawzajem usług nie są niczym nowym na rynku. W ideę tę wpisuje się także car sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Od niedawna takie auta na wynajem na minuty są dostępne w wielu polskich miastach.

Krótka historia car sharingu

Termin car sharing jest znany już od lat 40. XX wieku. To model biznesowy prowadzenia wypożyczalni samochodów, w którym klienci mogą wynajmować auta krótkoterminowo, często z godziny na godzinę, i płacą za czas wynajęcia rozliczany w minutach albo za każdy przejechany kilometr.

Pierwszy system współdzielenia samochodów powstał w Zurychu w 1948 roku. Do lat 60. XX wieku jednak nie zyskał popularności. We wczesnych latach 70. utworzono pierwszy projekt systemu car sharingu o nazwie ProcoTip we Francji. Nieco wcześniej, bo w 1968 roku, powstał projekt Witkar, który wprowadzono w Amsterdamie. Opierał się na małych, elektrycznych pojazdach, elektronicznie sterowanych rezerwacjach i bezobsługowym oddawaniu aut.

Podobnie dziś działają systemy car sharingu na całym świecie. W Polsce również można już wynająć auto na pewien czas. Gdynia jest jednym z miast w naszym kraju, gdzie funkcjonuje system wynajmu samochodów na minuty, oferowany przez firmę Panek CS.

Na czym to polega?

Pożyczanie wygodnie przez smartfona i zainstalowaną na nim aplikację samochodów na minuty cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Szacunki wskazują, że rynek car sharingu będzie rósł nawet o 200 proc. rocznie. Gdzie wypożyczyć samochód na minuty? Gdynia i Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków są miastami, w których zrobimy to bez problemu.

Musimy tylko zainstalować na smartfonie odpowiednią aplikację, założyć i zweryfikować w niej swoje konto, a następnie zarezerwować auto w lokalizacji, która nam odpowiada. Mamy kilkanaście minut na dotarcie do auta, które otworzymy przy użyciu smartfona. Później korzystamy z niego dowolnie, a oddajemy w miejscach do tego wyznaczonych, znajdujących się na terenie całego miasta. Płacimy w aplikacji za czas przejazdu lub za przejechane kilometry. Wszystko jest proste i intuicyjne.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły