Artykuły

Różne typy opon – Jakie są odpowiednie dla kogo?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że opony samochodowe znacznie się od siebie różnią, a podstawowy podział obejmuje opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Czym charakteryzują się poszczególne typy? Dlaczego warto kupić nowe opony? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Typy opon – czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Jak wspomniano we wstępie podstawowa klasyfikacja ogumienia samochodowego pozwala wyróżnić opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Czym się od siebie różnią? Otóż, aby zrozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi typami opon warto zapoznać się z ich charakterystyką. Należy bowiem wiedzieć, że:

  • opony letnie to mieszanka, która jest zalecana do jazdy wtedy, gdy temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Mieszanka, z której są produkowane jest bowiem znacznie twardsza niż w przypadku opon zimowych, co gwarantuje lepszą przyczepność na suchej powierzchni oraz sprawia, że guma jest mniej odporna na działanie wysokich temperatur. Woda odprowadzana jest natomiast dzięki licznym rowkom naciętym na profilu opon, co pozwala uniknąć poślizgu w trakcie obfitego deszczu;
  • opony zimowe to ogumienie, które projektowane jest w taki sposób, by gwarantować najlepsze osiągi zimą. Powstają bowiem z miękkiej mieszanki, dzięki czemu opona pozostaje elastyczna nawet przy bardzo niskich temperaturach. Cechą charakterystyczną jest także bieżnik, który jest projektowany w taki sposób, by lamele zazębiały się ze śniegiem i lodem, co nie tylko poprawia trakcję, ale skraca również drogę hamowania;
  • opony całoroczne to ogumienie, które łączy w sobie zalety opon letnich oraz zimowych. Spełniają one wymogi stawiane oponom zimowym, co sprawia, że mogą być użytkowane przez cały rok. Warto jednak mieć świadomość, że ich bieżnik w okresie letnim zużywa się znacznie szybciej, a zwiększony opór toczenia przekłada się na większe zużycie paliwa.

Dlaczego terminowa wymiana opon jest istotna?

Znając różnice pomiędzy poszczególnymi typami opon warto zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna jest terminowa wymiana ogumienia. Wynika to z faktu, że opony letnie nie gwarantują dobrej przyczepności zimą, co przekłada się na spadek poziomu bezpieczeństwa na drodze. Z drugiej strony jazda na oponach zimowych latem powoduje nie tylko ich szybsze zużycie, ale również zdecydowanie wyższe zużycie paliwa. Kiedy zatem zmieniać opony? Istotna w tym przypadku jest przede wszystkim temperatura, ponieważ zmiana opon zimowych na letnie powinna nastąpić wiosną, kiedy to utrzymywać będzie się temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza. Opony zimowe należy natomiast założyć już jesienią, ponieważ oczekiwanie na pierwszy śnieg może być zbyt ryzykowne. Warto bowiem wiedzieć, że jesienią występują znaczne różnice w temperaturach, a wczesnym rankiem, czy wieczorem są one z reguły dużo niższe niż w ciągu dnia. W efekcie opony letnie nie zagwarantują odpowiedniej przyczepności.

Zakup opon – nowe czy używane?

Stojąc przed koniecznością sezonowej wymiany ogumienia wielu kierowców decyduje się na zakup opon używanych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż, z pewnością pozwala ono nieco zaoszczędzić, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że używane opony nie zapewniają tak dobrej przyczepności jak nowe ogumienie. Wynika to z faktu, że mieszanka z upływem lat twardnieje, a co za tym idzie opony tracą swoje właściwości, co dotyczy zarówno ogumienia zimowego, jak i letniego. Świadomość tego faktu jest bardzo ważna, ponieważ wielu właścicieli pojazdów sugeruje się jedynie wysokością bieżnika opony ignorując tym samym fakt, że została ona wyprodukowana kilka lat temu.

Podsumowując należy stwierdzić, że poszczególne typy opon są projektowane w taki sposób, by zapewniać odpowiedni komfort jazdy oraz bezpieczeństwo o określonej porze roku. Sezonowa wymiana ogumienia jest zatem konieczna, a istotne jest to, by została przeprowadzona w odpowiednim terminie.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły