grudzień 3, 2023
Aktualności Ciekawostki

Samochód używany – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Zakup samochodu używanego wiąże się z niemałym stresem, ze względu na sporą ilość wątpliwej reputacji ofert, a także ukrywanych przez sprzedawców wad. Aby uniknąć niespodzianek w potencjalnym pojeździe, niezwykle istotne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego i elementów newralgicznych, takich jak przebieg oraz stan poszczególnych elementów wyposażenia. Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas zakupu używanego auta!

Przebieg podstawowym wyznacznikiem

Pierwszym i fundamentalnym wyznacznikiem, jeżeli chodzi o samochody używane, jest przebieg, czyli liczba kilometrów przejechanych przez pojazd. Pomimo tego, że tzw. „przekręcanie” licznika jest zabronioną praktyką w Polsce, niestety wielu sprzedawców wciąż się do niej stosuje. Rozwiązaniem tego problemu jest sprawdzenie rzeczywistego przebiegu przy użyciu numer rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji. W przypadku, w którym sprzedawca niechętnie udziela wyżej wymienionych informacji, najlepiej zrezygnować z zakupu.

Samochody używane stanowią to środki transportu, w których przebieg jest podstawowym wyznacznikiem, jednak nie należy się do niego bezrefleksyjnie stosować. Niekiedy auto zadbane z przebiegiem nawet do 250 tys. kilometrów będzie egzemplarzem atrakcyjniejszym niż auto c licznikiem cofniętym do 150 tys.

Stan lakieru i nadwozia, czyli pierwsze wrażenie

Kolejnym z elementów, na który należy zwrócić uwagę, jest stan lakieru i nadwozia, które jako rzucają się w oczy przy pierwszym kontakcie z samochodem. Podczas oględzin należy szczególną uwagę zwrócić na obecność widocznej szpachli oraz odprysków. W późniejszym etapie praktycznym narzędziem jest także miernik grubości powłoki, jednak nie w każdym przypadku świadczy to o poważnej usterce pojazdu w przeszłości.

Zajrzyj pod pokrywę i pod auto

Jeżeli chodzi o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, fundamentalną czynnością jest zajrzenie pod pokrywę i ocena jednostki napędowej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić obecność tzw. przedmuchów, poprzez podniesienie miarki poziomu oleju bądź delikatne odkręcenie korka wlewu przy włączonym silniku. Jeżeli po wykonaniu tych czynności wystąpi dym, świadczyć to może o wysokim przebiegu bądź poważnej usterki silnika zaburzającej prawidłowe funkcjonowanie samochodu.

Oceń stan kierownicy, pedałów i foteli

Bez wątpienia elementami narażonymi na największe użycie są kierownica, fotel oraz pedały. Gładkie, śliskie wykładziny i inne ślady zużycia świadczą o sporym przebiegu samochodu, co może mieć wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie. Paradoksalnie zbyt dobry stan wyżej wspomnianych elementów prawdopodobnie świadczy o ich wymianie oraz możliwym przekręceniu licznika.

Gdzie szukać samochodów używanych?

Zakup samochodu używanego to poważne przedsięwzięcie, wiążące nas na lata z określonym pojazdem. Portalem odznaczającym się szeroką gamą ogłoszeń jest samochody.pl, w ramach którego możliwe jest wyszukiwanie przy pomocy m.in. marki, modelu, ceny, a także rocznika. Witryna ta oferuje zarówno komisom i salonom samochodowym, jak również osobom prywatnym sprzedaż swojego auta, uzupełniając opis o wszystkie niezbędne parametry.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły