kwiecień 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

Stała i stabilna praca? Czyli jak zostać taksówkarzem?

taxi-warszawa

Wydawać by się mogło, że wykonywanie zawodu taksówkarza jest proste i bardzo przyjemne. W końcu wystarczy tylko dobra znajomość miasta, bezkolizyjne poruszanie się po drodze oraz sprawny samochód. Jednak prawda jest taka, że nie każdy może zostać kierowcą. Otrzymanie licencji taxi Warszawa jest dosyć skomplikowane i wymaga przedstawienia wielu dokumentów oraz odbycie kursu, zakończonego egzaminem.

Nie każda jedna osoba „z ulicy” może zostać taksówkarzem. Wbrew pozorom otrzymanie licencji wymaga pracy i wytrwałości. Jednak prawda też jest taka, że jeżeli ktoś dokładnie wszystko zaplanuje, może w ciągu miesiąca już zasiadać w aucie i świadczyć usługi taksówkarskie. Jak otrzymać licencje taxi Warszawa?

Wymagane dokumenty

Jak już to w Polsce bywa, wszystko rozpoczyna się od biurokracji. Zanim przejdzie się do kursu taxi, należy przedłożyć wiele dokumentów, które mają udowodnić, że dany kandydat spełnia wymagania i może przewozić osoby w ruchu ulicznym.

Pierwszy, niezbędny warunek to posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii B, ale jest to chyba rzecz naturalna. Kolejna to wiek kandydata. Musi kategorycznie mieć skończone 21 lat, inaczej o karierze taksówkarza może pomarzyć do osiągnięcia tego wieku. To dopiero początek zmagań. Kandydat musi przygotować odpowiednie dokumenty – zaczynając od zaświadczenia lekarskiego. Badania medyczne oraz psychotechniczne muszą zaświadczać o braku przeciwwskazań fizycznych jak i psychicznych w wykonywaniu takiego zawodu. Dodatkowym warunkiem jest też karalność – a raczej jej brak. Kandydat musi zaświadczyć odpowiednimi papierami, że nie jest karany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne przeciw cudzemu zdrowiu, życiu, uszkodzenia mienia, przedstawiania wiarygodności dokumentów, bezpieczeństwa w komunikacji, środowisku wolności obyczajowej i seksualnej.

Następny krok – własna działalność

Gdy już kandydat spełni wszelkie wymogi formalne, może założyć własną działalność gospodarczą i poszukać sobie biura rachunkowego do prowadzenia spraw związanych z ZUSem oraz Urzędem Skarbowym. Po tym kroku może zakupić (lub dostosować) auto, by otrzymać uprawnienia do przewozu osób w ruchu lądowym. Auto musi posiadać ubezpieczenie, ważne przeglądy oraz być sprawne. Na dobrą sprawę może to być samochód leasingowany, wzięty w kredyt lub użyczone od osób trzecich. Tutaj nie ma dokładnych wymagań, na szczęście!

Można uznać, że na tym kroku mamy wykonane wszelkie czynności formalne, dotyczące otrzymania licencja taxi Warszawa. Kompletując dokumenty, możemy przejść już do sedna całej sprawy – ubiegania się o licencję, która jest poprzedzona kursem.

Kurs taxi Warszawa

Kandydat chcąc wykonywać zawód taksówkarza, musi bezwzględnie wykonać odpowiednie szkolenie z transportu drogowego. Na zajęciach omawia się zasady ruchu, bezpieczeństwo, taryfy, stawki, a także samą topologię miasta. Taki kurs zwykle trwa 20 godzin i jest podzielony na dwa dni. Gdy ukończy się szkolenie, należy zweryfikować nabytą wiedzę na egzaminie. Wynik 70% poprawnych odpowiedzi pozwala na zaliczenie, a pytania dotyczą przepisów ruchu drogowego, topologii miasta oraz innych zagadnień, które były omawiane na kursie taxi Warszawa.

Mając już wszystkie niezbędne dokumenty oraz uprawnienia, można się ubiegać o otrzymanie licencji. W różnych miastach jest ona udzielana na inny okres czasu – od 2 do 15 lat. Licencja jest wydawana na samochód oraz obszar, po którym będzie się poruszać taksówkarz. Droga może i jest skomplikowana, ale niektórzy kierowcy są w stanie wykonać ją w zaledwie tydzień!

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły