lipiec 24, 2024
Aktualności Rajdy

Toyota Yaris WRC – powrót TMG do rajdów

toyota-yaris-wrc
Toyota Motorsport GmbH (TMG) poinformowała oficjalnie, że wróci w 2017 roku do serii FIA World Rally Championship (WRC). Yaris WRC jest już gotowy – zaprojektowany i zbudowany od podstaw w centrum technicznym TMG w Kolonii.

Fabryczny zespół Toyoty przed laty wygrywał najbardziej prestiżowe rajdy samochodowe, a kierowcy tej ekipy wywalczyli cztery tytuły mistrzów świata (Carlos Sainz – 1990, 1992; Juha Kankkunen – 1993; Didier Auriol – 1994). Trzykrotnie okazali się najlepszym zespołem wśród konstruktorów. Sukcesy ma na koncie Toyota Celica Turbo 4WD i Corolla WRC. W 1999 roku Toyota Team Europe wycofał się z dalszej rywalizacji.

Już od kilku lat krążyły plotki na temat powrotu Toyoty do WRC. W końcu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie o powrocie. W Tokio zaprezentowano Toyotę Yaris WRC, która zostanie przygotowana do startu w 2017 roku.

Auto z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 l i mocy 300 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 300 Nm jest już testowane w różnych warunkach drogowych. Jego rozwojem zajmuje się Toyota Motorsport z siedzibą w Kolonii.

Do projektu zaangażowani zostali trzej kierowcy. Doświadczony w rajdach i wyścigach 24h Le Mans – Stéphane Sarrazin oraz Fin Sebastian Lindholm. Młode pokolenie reprezentuje francuski kierowca Eric Camilli.

TMG już w ubiegłym roku powróciło do świata rajdów dzięki premierze GT86 CS-R3, zaprojektowanego według specyfikacji FIA R3.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QY8A4m0g5aw[/youtube]

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. O takiej Yaris można tylko pomarzyć ^^ Może kiedyś uda się nazbierać chociaż na przejażdżkę taką 😉 Ciekawe jak się sprawuje po polskich drogach

  2. A to bardzo ciekawa informacja. To była by ciekawa sprawa dla posiadaczy Yarisa ponieważ wielu zarzuca jej że to damskie autko 😛

Komentarz są wyłączone.