Aktualności

Wózki widłowe do przewożenia niebezpiecznych materiałów

Jeśli przewozimy niebezpieczne materiały w granicach fabryki czy zakładu pracy, musimy wybrać odpowiedni wózek widłowy. Jakie modele najlepiej sprawdzą się do tego celu i na co zwłaszcza powinniśmy zwrócić uwagę?

Warto postawić na jakość

Jeśli wózkami mamy transportować niebezpieczne materiały, nieważne czy będą to na przykład butle z gazem, substancje trujące czy łatwopalne, powinniśmy postawić na pojazdy uznanych marek. Mamy w takim przypadku gwarancję, że nie zepsują się w krytycznym momencie przewożenia takich materiałów. Do najbardziej cenionego producenta takich wózków należy między innymi Still. Na co zwłaszcza warto zwrócić uwagę? Wózek powinien mieć jak najlepszą widoczność we wszystkich kierunkach, co zwykle uzyskuje się przez podwyższone siedzenie operatora. Warto też dowiedzieć się, czy wózek posiada elektryczne układy wspomagające, które zapewniają stabilność podczas jazdy na zakrętach. Istotnym elementem jest też kąt skrętu kół – od niego zależy manewrowanie w wąskich przestrzeniach. Jednak profesjonalny wózek to często bardzo drogi zakup. Niektóre modele kosztują nawet ponad 80 tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się, czy nie lepszym pomysłem niż zakup jest po prostu wynajem wózków widłowych. Zwłaszcza jeśli niebezpieczne materiały przewozimy jedynie od czasu do czasu.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Wózki do przewożenia materiałów niebezpiecznych powinny być specjalnie do tego przystosowane. Jeśli nie zadbał o to producent, może odpowiednio przystosować taki pojazd wykwalifikowane zaplecze techniczne. Zapytajmy więc, czy nasz pojazd jest w ten sposób dostosowany do takiego transportu. A jeśli zdecydujemy się na wynajem wózków widłowych, to oczywiście możemy o to zapytać specjalistów od techniki z wypożyczalni. Normy i przepisy są tu dość rygorystyczne i często się zmieniają, więc musimy tu zachować czujność. Pamiętajmy też, że pojazd z niebezpiecznymi rzeczami powinien być też odpowiednio oznakowany, a operator, który go prowadzi – odpowiednio przeszkolony.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły