luty 21, 2024
Ciekawostki

Wybieramy warsztat samochodowy

Każdy posiadacz czterech kółek od czasu do czasu odwiedza warsztat samochodowy, chociażby ze względu na wymagany przegląd. Kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania, jesteśmy gotowi przejechać pół miasta, aby nadal korzystać ze sprawdzonego warsztatu. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy dopiero kupiliśmy nasze pierwsze auto i nie mamy żadnej wiedzy na temat tego typu usług? Na co zwracać uwagę podczas wyboru warsztatu samochodowego? Zapraszamy do lektury.

Warsztaty samochodowe możemy podzielić na dwa rodzaje.

Wybór warsztatu do pewnego stopnia może być podyktowany naszym autem. Zarówno jego wiekiem, jak i marką samochodu. Wyboru warsztatu dokonujemy zazwyczaj na lata, dlatego warto poświęcić temu nieco czasu. Przejdźmy zatem do krótkiej charakterystyki obu rodzajów warsztatów.

1. ASO, czyli autoryzowany serwis obsługi, kieruje swoją ofertę do klientów aut nowych lub prawie nowych. Po zakupie nowego auta z salonu jesteśmy niejako zobligowani do korzystania z ASO, aby nie utracić gwarancji.
Korzystanie z ASO daje pewność, że auto będzie serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to usługa odpowiednio droższa, dlatego też wielu klientów rezygnuje z ASO na rzecz bardziej tradycyjnych warsztatów.

2. Serwisy nieautoryzowane, których jest zdecydowana większość, obsługują auta nieco starsze.

Gdzie szukać informacji o warsztatach?

Tradycyjnie pierwszym i często dobrym sposobem jest zasięgnięcie opinii wśród znajomych. Zadowolony klient to dla warsztatu najlepsze źródło nowych klientów. Nim jednak udamy się do poleconego warsztatu, dowiedzmy się o nim coś więcej. Jeśli nasz znajomy ma nowe auto z salonu, korzysta zapewne z ASO. Mając 10-letnie auto siłą rzeczy nie będziemy więc z niego korzystać.

Oprócz opinii znajomych warto wesprzeć się informacjami z internetu. Wystarczyć, wpisać frazę warsztaty samochodowe, a naszym oczom ukaże się ich długa lista. Teraz nie pozostaje nic innego jak przejrzeć opinie o tych, które znajdują się względnie blisko naszego miejsca zamieszkania. Tu drobna porada. Nie kierujmy się opiniami typu: super warsztat lub beznadziejny warsztat, gdyż tak naprawdę nic one nie wnoszą. Szukajmy merytorycznych opinii, opisu sytuacji, z której możemy coś wywnioskować. Wiele podobnych negatywnych opisów zdarzeń powinno dać nam do myślenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru warsztatu?

1. Obsługa tylko wybranych marek.
To bardzo częste ograniczenie w przypadku warsztatów. Specjalizacja w kilku markach ma swoje plusy, ale jeśli mamy inne auto, musimy szukać dalej.
2. Zakres świadczonych usług.
Kolejna istotna kwestia, o którą warto dopytać przed przyjazdem do serwisu. Niektóre warsztaty mają pełen zakres usług, inne tylko wybrane. W zależności od naszych potrzeb należy to sprawdzić, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.
3. Ogólne wrażenie już na wstępie pobytu w warsztacie.
Oczekując na przyjęcie naszego auta na serwis, przyjrzyjmy się pracy zatrudnionych tam osób. Detale takie jak odpowiednie zabezpieczenie foteli folią, dają cenną informację jak podchodzi się do klienta.
4. Cena, czyli coś, co jest bardzo ważne. Podczas dokonywania serwisu powinniśmy być na bieżąco informowani o tym co należy wymienić i dlaczego. W przeciwnym razie rachunek na koniec wizyty może nas skutecznie zniechęcić do kolejnej.

Jak widać z powyższego tekstu wybór warsztatu samochodowego nie musi być trudny, o ile będziemy się trzymać kilku praktycznych wskazówek.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły