grudzień 8, 2022
Ciekawostki Aktualności

Wyciągarka ręczna – dlaczego warto ją mieć?

Wyciągarki stają się coraz popularniejsze na rynku i nie tylko wśród posiadaczy samochodów terenowych, ale również innych użytkowników dróg. Okazuje się, że przydają się także przy całkiem nietypowych okazjach. Dlaczego warto się zaopatrzyć to urządzenie?

Do czego służy wyciągarka?

Jak sama nazwa wskazuje, wyciągarka samochodowa służy do wyciągnięcia samochodu, który gdzieś ugrzązł i nie jest w stanie wyjechać na prostą drogę. Pojazd może na przykład zakopać się w piachu, błocie, śniegu, czy zsunąć się do rowu. Za pomocą wyciągarki łatwo też wciągnąć pojazd na wysoką skarpę, do której nie ma drogi dojazdowej. Urządzenia te przydają się także do usuwania z drogi różnych przeszkód, np. powalonego drzewa lub przewróconego słupa. Bardzo często rybacy korzystają z nich do wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg. Wyciągarka może także przydać się do innych celów, np. porządkowania terenu (przesuwanie dużych kamieni, kłód, masywnych przedmiotów), czy napędzania bloczka na budowie.

Wyciągarki ręczne

Wyciągarki ręczne

Rodzaje wyciągarek

Budowa i działanie wyciągarki są stosunkowo proste. Na stalowy, cylindryczny, ruchomy bęben nawinięta jest mocna lina, do której przyczepia się wyciągany pojazd. Produkuje się cztery rodzaje wyciągarek – w zależności od rodzaju siły, która nawija linę. Należą do nich: wyciągarki elektryczne, hydrauliczne, mechaniczne oraz ręczne. Urządzenia elektryczne korzystają z własnych silników napędzanych przez akumulatory, natomiast hydrauliczne i mechaniczne potrzebują silnika wyciąganego samochodu. Urządzenia ręczne działają dzięki sile ludzkich rąk.

Wyciągarki ręczne

Urządzenia ręczne mają wiele zalet. Są najtańsze i najlżejsze (ok. 20 kg) ze wszystkich rodzajów wyciągarek. Łatwo się je montuje i obsługuje. Przed zakupem odpowiedniego rodzaju wyciągarki należy się zastanowić przede wszystkim nad tym, do czego i jak często będzie się jej używać. Rodzaj i moc urządzenia powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb – inne parametry są konieczne do jazdy terenowej, a zupełnie inne do okazjonalnych wypraw za miasto. Aby wciągnąć samochód na lawetę, czy załadować łódź na przyczepę, w zupełności wystarczy wyciągarka ręczna. Z powodzeniem poradzi sobie także podczas wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Czy wyciągarka ręczna może stanowić alternatywę dla wyciągarek elektrycznych?”.

Wyciągarka ręczna – dlaczego warto ją mieć?

Urządzenie jest małe, lekkie i nie potrzebuje do pracy dodatkowego źródła zasilania. Wyposażone zostało w zabezpieczenia przeciążeniowe i uchwyty zwalniające linę, które gwarantują zachowanie stabilności podczas pracy. Ponadto podwójna przekładnia i precyzyjny mechanizm zapewniają bezpieczeństwo i umożliwiają sprawną obsługę, niewymagającą użycia specjalnie dużej siły fizycznej. Mechanizm zapadkowy i hak z blokadą bezpieczeństwa doskonale sprawdza się podczas wyciągania łodzi i małych samochodów, nawet o masie ok. 2,3 tony. Wyciągarka ręczna doskonale poradzi sobie również na placu budowy.

Czy trzeba kupować drogie urządzenia o wysokiej mocy, jeśli do naszych potrzeb wystarczy mała, lekka i tania wyciągarka ręczna? Szeroki wybór wysokiej jakości modeli można znaleźć na stronie wyciągarka ręczna dragonwinch.com. Warto kupować sprzęt u renomowanych producentów, ponieważ gwarantuje to bezpieczeństwo i bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły