lipiec 24, 2024
Aktualności

Wymiana oleju – fakty i mity

Aggiunta olio motore

Uzupełnianie płynów jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania auta, a olej jest tym płynem, którego niski poziom może doprowadzić do poważnej awarii samochodu. Na temat wymiany olejów, ich stosowania, uzupełniania i nie tylko, powstało jak dotąd wiele mitów. O czym zatem powinien pamiętać kierowca w tym zakresie?

Wymiana co 5, 10 czy 20 tysięcy?

Od producentów samochodów możemy usłyszeć sugestie, że olej należy wymienić np. dopiero po 30 tysiącach przejechany kilometrów. Częstość zmian została przez nich wydłużona ze względów ekonomicznych i ekologicznych. W praktyce wymiany należy dokonywać co 10-20 tysięcy kilometrów, chociaż jest to uzależnione od wybranego oleju. Specjaliści wyrażają opinię, że optymalnym wyborem jest wymiana oleju co około 15 tysięcy km w sytuacji, gdy producent sugeruje dokonanie tego po 30 tysiącach km.

Ile kosztuje wymiana oleju

Trudno jest dokładnie powiedzieć, ile kosztuje wymiana oleju – cena jest uzależniona głównie od jego typu oraz marki. W serwisie jego wymiana, łącznie z filtrem, może nieznacznie przekroczyć 100 zł, ale równie dobrze może to być kwota dwukrotnie wyższa. Pamiętajmy również, że poszczególne auta mają różną pojemność i nie do każdego samochodu wlejemy dokładnie tyle samo oleju. Bardzo często w serwisach sama usługa wymiany nie jest płatna, o ile klient na miejscu kupuje olej.

Ubytek uzupełnić tym samym olejem?

W przypadku gdy samochód zużywa olej szybciej niż powinien, konieczne jest jego uzupełnienie. Poziom oleju można uzupełnić dowolnym olejem, ale musimy pamiętać, aby wybrany produkt miał zachowane podobne parametry jakościowo-lepkościowe. Optymalnie oczywiście, jeśli posiadamy ten sam olej, który wlewaliśmy poprzednio – w takiej sytuacji warto uzupełnić zbiornik właśnie nim. Pamiętajmy o zachowaniu sugerowanego poziomu oleju – warto sprawdzać to przed każdym dłuższym wyjazdem i co jakiś czas, w ramach codziennej jazdy. Wiele nowych samochodów posiada wbudowane systemy, które ostrzegają o zbyt małym poziomie oleju w silniku.

Samochód stoi. Wymiana oleju niekonieczna?

Fakt, że dane auto jest użytkowane sporadycznie, wcale nie jest dla niego pozytywne. Jeśli generowany przebieg jest niewielki, należy po prostu nie zwracać na niego uwagi i wymieniać olej częściej niż sugeruje producent. Pamiętajmy, że dla oleju to właśnie krótkie odcinki są trudniejsze pod względem eksploatacji, gdyż silnik nie jest jeszcze rozgrzany. Sam kontakt z powietrzem sprawia, że olej się zużywa, dlatego w takich przypadkach specjaliści sugerują wymianę raz do roku. Analogicznie bardzo ostrożna jazda również w żaden sposób nie wpływa na żywotność oleju.

Oleje pod konkretny silnik?

Niektórzy producenci olejów współpracują z producentami samochodów, dzięki czemu powstają specjalne oleje stworzone na miarę pod poszczególne marki aut. Na rynku znajdziemy produkty rekomendowane przez takich producentów jak Audi, Ford czy Seat.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły