czerwiec 24, 2024
Ciekawostki

Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca?

wymiana-opon

Zdecydowana większość kierowców posiada dwa komplety opon, na zimę i lato. Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca? Nie trzeba ich przekonywać o zaletach korzystania z ogumienia dobranego pod kątem warunków atmosferycznych. Nie brakuje jednak i takich, którzy korzystają z opon całorocznych czy wielosezonowych. Czy naprawdę, ten sam komplet, zapewni nam bezpieczeństwo i komfort zarówno w lecie jak i w zimie?

Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca?

Opony letnie wykonane są z mieszanki gumy gwarantującej dobrą przyczepność w wysokich temperaturach, zapewniając jednocześnie długą ich żywotność. Posiadają także odmienną rzeźbę bieżnika, przystosowaną do odprowadzania wody podczas jazdy mokrą nawierzchnią. Spadek temperatury poniżej 7 stopni, powoduje zmianę twardości opon, a co za tym idzie zmianę ich właściwości. Sprowadza się to do zmniejszenia przyczepności i wydłużenia drogi hamowania, a więc znacznego zmniejszenia bezpieczeństwa w nieprzewidzianych sytuacjach, których nie brakuje na drodze. Opony takie w warunkach zimowych są mało przydatne, narażając kierowcę i pasażerów na wiele niekontrolowanych zachowań samochodu. Oczywiście bezpieczeństwo to nie tylko właściwe opony, ale także zdrowy rozsądek i dopasowanie prędkości do warunków na drodze.

Skład mieszanki, z jakich wykonane są opony zimowe, gwarantuje z kolei przyczepność samochodu w niskich temperaturach oraz dobre odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego, za sprawa specjalnych rowków w bieżniku. Takie ogumienie traci swoje właściwości przy temperaturach powyżej 7 stopni, przyczyniając się do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy podczas przyśpieszania, hamowania i na zakrętach, nawet poruszając sie suchą jezdnią. Jazda po oblodzonej nawierzchni wymaga stosowania specjalnych opon z kolcami lub założenia dodatkowo łańcuchów na koła.

Trudno wyobrazić sobie opony, zachowujące właściwości, zapewniające dobrą przyczepność w szerokim zakresie temperatur, ponieważ guma użyta do ich produkcji nie charakteryzuje się taką elastycznością. Z tego też względu wymiana opon w sezonach letnich i zimowych, wydaje być się jak najbardziej uzasadniona względami zachowania bezpieczeństwa podczas podróży.Wymiana opon sezonowych. Okresowe wymiany sprzyjają także wykonaniu przeglądów opon i kosmetycznym naprawą ogumienia wydłużającym jego żywotność. To również okazja do wyważenia kół, które wpływa na komfort jazdy i równomierne zużywanie się bieżnika.

Wymiana opon sezonowych

Bez wątpienia stosowanie opon sezonowych zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zapewniając optymalne wykorzystanie ich właściwości. Posiadając opony na felgach, wymiany można dokonać samodzielnie, zmniejszając tym samym koszty zabiegu. W takim wypadku warto jednak, przynajmniej co drugi sezon, wyważyć koła, ponieważ podczas jazdy zużywa się bieżnik i mogą odpaść ciężarki co powoduje tzw. bicie podczas jazdy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły