Ciekawostki

Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca?

wymiana-opon

Zdecydowana większość kierowców posiada dwa komplety opon, na zimę i lato. Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca? Nie trzeba ich przekonywać o zaletach korzystania z ogumienia dobranego pod kątem warunków atmosferycznych. Nie brakuje jednak i takich, którzy korzystają z opon całorocznych czy wielosezonowych. Czy naprawdę, ten sam komplet, zapewni nam bezpieczeństwo i komfort zarówno w lecie jak i w zimie?

Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca?

Opony letnie wykonane są z mieszanki gumy gwarantującej dobrą przyczepność w wysokich temperaturach, zapewniając jednocześnie długą ich żywotność. Posiadają także odmienną rzeźbę bieżnika, przystosowaną do odprowadzania wody podczas jazdy mokrą nawierzchnią. Spadek temperatury poniżej 7 stopni, powoduje zmianę twardości opon, a co za tym idzie zmianę ich właściwości. Sprowadza się to do zmniejszenia przyczepności i wydłużenia drogi hamowania, a więc znacznego zmniejszenia bezpieczeństwa w nieprzewidzianych sytuacjach, których nie brakuje na drodze. Opony takie w warunkach zimowych są mało przydatne, narażając kierowcę i pasażerów na wiele niekontrolowanych zachowań samochodu. Oczywiście bezpieczeństwo to nie tylko właściwe opony, ale także zdrowy rozsądek i dopasowanie prędkości do warunków na drodze.

Zobacz również:  Jak ocenić ogólny stan techniczny pojazdu?

Skład mieszanki, z jakich wykonane są opony zimowe, gwarantuje z kolei przyczepność samochodu w niskich temperaturach oraz dobre odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego, za sprawa specjalnych rowków w bieżniku. Takie ogumienie traci swoje właściwości przy temperaturach powyżej 7 stopni, przyczyniając się do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy podczas przyśpieszania, hamowania i na zakrętach, nawet poruszając sie suchą jezdnią. Jazda po oblodzonej nawierzchni wymaga stosowania specjalnych opon z kolcami lub założenia dodatkowo łańcuchów na koła.

Trudno wyobrazić sobie opony, zachowujące właściwości, zapewniające dobrą przyczepność w szerokim zakresie temperatur, ponieważ guma użyta do ich produkcji nie charakteryzuje się taką elastycznością. Z tego też względu wymiana opon w sezonach letnich i zimowych, wydaje być się jak najbardziej uzasadniona względami zachowania bezpieczeństwa podczas podróży.Wymiana opon sezonowych. Okresowe wymiany sprzyjają także wykonaniu przeglądów opon i kosmetycznym naprawą ogumienia wydłużającym jego żywotność. To również okazja do wyważenia kół, które wpływa na komfort jazdy i równomierne zużywanie się bieżnika.

Zobacz również:  Markowe akcesoria Porsche w sprzedaży w Polsce

Wymiana opon sezonowych

Bez wątpienia stosowanie opon sezonowych zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zapewniając optymalne wykorzystanie ich właściwości. Posiadając opony na felgach, wymiany można dokonać samodzielnie, zmniejszając tym samym koszty zabiegu. W takim wypadku warto jednak, przynajmniej co drugi sezon, wyważyć koła, ponieważ podczas jazdy zużywa się bieżnik i mogą odpaść ciężarki co powoduje tzw. bicie podczas jazdy.

Wymiana opon sezonowych, czy to się opłaca?
5 (100%) 1 głos(ów)

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły