Różnice między olejem 5W-30 a 10W-40

Olej silnikowy to kluczowy płyn eksploatacyjny w samochodzie, odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła z silnika, smarowanie jego ruchomych elementów oraz ochronę przed korozją. Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów silnikowych, a choć wiele z nich charakteryzuje się wysoką jakością, nie każdy sprawdzi się w konkretnym samochodzie. Wśród najczęściej wybieranych olejów znajdują się 5W-30 i 10W-40. Jakie są ich cechy i różnice?
Wybór odpowiedniego oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla trwałości i wydajności silnika. Przy zakupie kieruj się zaleceniami producenta pojazdu, stylem jazdy, warunkami klimatycznymi oraz innymi istotnymi czynnikami. Niewłaściwie dobrany olej może prowadzić do poważnych usterek, a nawet unieruchomienia silnika. Oleje silnikowe 10W-40 i 5W-30 sprawdzają się w dużej gamie samochodów, ale różnią się pod względem właściwości i zastosowania.
Spis treści
5W-30 i 10W-40 – objaśnienia oznaczeń
Najpierw musisz zrozumieć, skąd się wzięły nazwy. Oznaczenia te odnoszą się do klasy lepkości według normy SAE i składają się z dwóch wartości, które dostarczają kierowcy istotnych informacji. Pierwsza liczba, obok której znajduje się litera „W” (od ang. „Winter”), wskazuje, jak olej zachowuje się w niskich temperaturach. Im niższa wartość, tym lepsza wydajność w chłodniejszych warunkach. Druga liczba określa, w jakich wysokich temperaturach olej utrzymuje optymalną lepkość.
Już na podstawie wartości podanych w oznaczeniach, zobaczysz między olejami różnicę. W przypadku olejów 5W-30 i 10W-40 zauważysz, że olej 5W-30 lepiej sprawdza się w niskich temperaturach, natomiast 10W-40 jest efektywniejszy w wysokich. Jednak oba sprawdzają się świetnie przy szerokim spektrum temperatur, co jest jednym z powodów, dla których są chętnie wybierane.
Cechy charakterystyczne oleju 5W-30
Olej 5W-30 to olej syntetyczny, który minimalnie zmienia swoją lepkość w zależności od temperatury, co czyni go idealnym do pracy w niskich warunkach. Zapewnia wysoką ochronę silnika przed zanieczyszczeniami, które mogą skracać jego żywotność. Doskonale sprawdza się zarówno w starszych, jak i nowych silnikach, a jego niskie opory wewnętrzne przekładają się na mniejsze zużycie paliwa. Jest szczególnie polecany w klimacie środkowoeuropejskim. Więcej informacji na temat właściwości oleju 5W-30 można znaleźć na stronie https://www.shell.pl/klienci/paliwa-oleje-i-plyny-do-chlodnic/oleje-silnikowe-i-srodki-smarne/lepkosc-oleju-silnikowego/oleje-silnikowe-5w-30.html.
Charakterystyka oleju 10W-40
Drugim cieszącym się popularnością olejem jest olej 10W-40, który w przeciwieństwie do 5W-30, jest z reguły olejem półsyntetycznym. Olej 10W-40 zaleca się go do pojazdów eksploatowanych w klimacie umiarkowanym. Lepkość oleju 10W-40 zmienia się w sposób niebezpieczny dla silnika dopiero przy temperaturach poniżej -25 stopni Celsjusza. Może być stosowany w samochodach osobowych z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi, a szczególnie polecany jest do starszych jednostek napędowych, gdzie pomaga zmniejszyć zużycie oleju i redukuje wycieki. Dodatkowo olej 10W-40 jest zazwyczaj tańszy od 5W-30, choć nieco gorzej radzi sobie w ekstremalnie niskich temperaturach.
Który olej wybrać?
Dla nowoczesnych samochodów, które często są uruchamiane w niskich temperaturach, oraz gdy producent zaleca ten typ oleju, lepszym wyborem będzie 5W-30. Jest to również korzystna opcja dla ciebie, jeśli zależy ci na niższym zużyciu paliwa. Z kolei olej 10W-40 sprawdzi się w starszych pojazdach z dużym przebiegiem, w sytuacjach, gdy występuje większe zużycie oleju, lub gdy samochód jest obciążony, na przykład przy holowaniu przyczepy, bądź gdy tak zaleca producent.