październik 6, 2022
Aktualności

Autocasco – czyli na co patrzeć

Chcesz kupić autocasco, bo zdajesz sobie sprawę, że samo OC oferuje bardzo wąski zakres ochrony i zapewnia odszkodowanie wyłącznie w razie spowodowania szkód przez osobę trzecią. O ile masz pewność, że zamierzasz wydać pieniądze na AC, o tyle nie wiesz, czym się kierować podczas zakupu i na co zwracać uwagę przy wyborze autocasco. W takim razie niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i pokaże, na co patrzeć, kupując AC.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Pierwsze, co należy uwzględnić przy wyborze AC, to oferowany zakres ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście najlepiej, jak jest możliwie szeroki i niczym nieograniczony, jednak w zupełności wystarczy polisa obejmująca najbardziej prawdopodobne zdarzenia, przed którymi trudno się ochronić. Chodzi o kradzież, zniszczenie z powodu wandalizmu, zderzenie ze zwierzęciem, działanie czynników atmosferycznych czy wszelkiego rodzaju wypadki, kolizji i stłuczki.

Zobacz również:  BMW Vision Future Luxury Concept

Wyłączenia

Im więcej wyłączeń, tym większe prawdopodobieństwo, że w razie szkody towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Choć wyłączenia występują w każdym autocasco, powinno być ich jak najmniej i nie powinny obejmować sytuacji wysoce prawdopodobnych, a najbardziej nietypowe zdarzenia, jak terroryzm, wojna czy zamieszki uliczne.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania, dlatego należy ustawić ją na takim poziomie, żeby jak najprecyzyjniej odzwierciedlała wartość samochodu. W przypadku zbyt niskiej sumy ewentualne odszkodowanie będzie bowiem zaniżone, a przy zbyt wysokiej składka niepotrzebnie wzrośnie.

Inna kwestia dotyczy tego, czy suma ubezpieczenia może być stała – jeśli nie, jej wartość będzie się zmniejszać, co obniży odszkodowanie. Warto też zwrócić uwagę, czy jest odnawialna, gdyż w przeciwnym razie towarzystwo może ją obniżyć po wypłaceniu szkody, jednocześnie pozostawiając składkę na tym samym poziomie.

Zakres terytorialny

Niektóre polisy AC działają wyłącznie w obrębie Polski, inne również zagranicą, dlatego jeśli często wyjeżdżasz samochodem z kraju, wybierz autocasco obowiązujące nie tylko w Polsce. Jak pokazuje kalkulator ubezpieczeń OC i AC, zapewne będzie ono droższe, ale zapewni Ci oczekiwany zakres ochrony.

Zobacz również:  Najtańsze nowe samochody

Metoda rozliczenia szkody

Bezgotówkowe rozliczenie szkody, w ramach którego warsztat załatwia formalności z towarzystwem, jest wygodniejsze, szybsze i pewniejsze niż wariant gotówkowy. On z kolei polega na przekazaniu poszkodowany pieniędzy jako odszkodowanie, które powinno pokryć naprawę szkód wyrządzonych w zdarzeniu drogowym.

Cena

W znalezieniu najtańszej polisy AC pomaga porównywarka ubezpieczenia OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, która na podstawie podanych przez Ciebie informacji pozwala znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły