Aktualności

Autocasco – czyli na co patrzeć

Chcesz kupić autocasco, bo zdajesz sobie sprawę, że samo OC oferuje bardzo wąski zakres ochrony i zapewnia odszkodowanie wyłącznie w razie spowodowania szkód przez osobę trzecią. O ile masz pewność, że zamierzasz wydać pieniądze na AC, o tyle nie wiesz, czym się kierować podczas zakupu i na co zwracać uwagę przy wyborze autocasco. W takim razie niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i pokaże, na co patrzeć, kupując AC.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Pierwsze, co należy uwzględnić przy wyborze AC, to oferowany zakres ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście najlepiej, jak jest możliwie szeroki i niczym nieograniczony, jednak w zupełności wystarczy polisa obejmująca najbardziej prawdopodobne zdarzenia, przed którymi trudno się ochronić. Chodzi o kradzież, zniszczenie z powodu wandalizmu, zderzenie ze zwierzęciem, działanie czynników atmosferycznych czy wszelkiego rodzaju wypadki, kolizji i stłuczki.

Wyłączenia

Im więcej wyłączeń, tym większe prawdopodobieństwo, że w razie szkody towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Choć wyłączenia występują w każdym autocasco, powinno być ich jak najmniej i nie powinny obejmować sytuacji wysoce prawdopodobnych, a najbardziej nietypowe zdarzenia, jak terroryzm, wojna czy zamieszki uliczne.

Zobacz również:  Lotus Elise Concept

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania, dlatego należy ustawić ją na takim poziomie, żeby jak najprecyzyjniej odzwierciedlała wartość samochodu. W przypadku zbyt niskiej sumy ewentualne odszkodowanie będzie bowiem zaniżone, a przy zbyt wysokiej składka niepotrzebnie wzrośnie.

Inna kwestia dotyczy tego, czy suma ubezpieczenia może być stała – jeśli nie, jej wartość będzie się zmniejszać, co obniży odszkodowanie. Warto też zwrócić uwagę, czy jest odnawialna, gdyż w przeciwnym razie towarzystwo może ją obniżyć po wypłaceniu szkody, jednocześnie pozostawiając składkę na tym samym poziomie.

Zakres terytorialny

Niektóre polisy AC działają wyłącznie w obrębie Polski, inne również zagranicą, dlatego jeśli często wyjeżdżasz samochodem z kraju, wybierz autocasco obowiązujące nie tylko w Polsce. Jak pokazuje kalkulator ubezpieczeń OC i AC, zapewne będzie ono droższe, ale zapewni Ci oczekiwany zakres ochrony.

Zobacz również:  Jak kupić używany samochód?

Metoda rozliczenia szkody

Bezgotówkowe rozliczenie szkody, w ramach którego warsztat załatwia formalności z towarzystwem, jest wygodniejsze, szybsze i pewniejsze niż wariant gotówkowy. On z kolei polega na przekazaniu poszkodowany pieniędzy jako odszkodowanie, które powinno pokryć naprawę szkód wyrządzonych w zdarzeniu drogowym.

Cena

W znalezieniu najtańszej polisy AC pomaga porównywarka ubezpieczenia OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, która na podstawie podanych przez Ciebie informacji pozwala znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły