Czym jest prostownik samochodowy i jak go używać?
Wśród akcesoriów samochodowych znajduje się tych kilka najpotrzebniejszych. Jednym z nich jest niewątpliwie prostownik samochodowy, który nazywany jest również ładowarką do akumulatora samochodowego. To właśnie dzięki niemu kierowcy mogą zadbać o to, aby ich akumulator pracował na pełnych obrotach i nie odmówił posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Jak jednak korzystać z prostownika? Oto sprawdzone porady.
Spis treści
Prostownik samochodowy – co to właściwie jest? Podstawowe informacje i rodzaje
Prostownik samochodowy ma jedno podstawowe zadanie, a mianowicie zmienia napięcie przemienne na stałe. Tym samym bateria może odzyskać utraconą sprawność i służyć kierowcom na odpowiednio wysokim poziomie. Prostownik to jeden z najważniejszych produktów, który powinien znaleźć się w podstawowym wyposażeniu właściciela auta osobowego. Aktualnie do wyboru jest jednak kilka różnych rodzajów:
- prostowniki standardowe – trudno znaleźć w nich dodatkowe systemy elektroniczne, ale sprawdzają się w awaryjnych sytuacjach. Większość dostępnych modeli posiada funkcję regulacji prądu ładowania,
- prostowniki mikroprocesorowe – zdecydowanie bardziej nowoczesne i zaawansowane pod kątem technologicznym. Parametry ładowania baterii są dobierane automatycznie, a więc nie trzeba tego kontrolować. Po zakończonej pracy prostownik samoczynnie się wyłączy,
- prostowniki impulsowe – o największej efektywności działania, przeznaczone przede wszystkim dla tych osób, które dużo podróżują autem.
Za każdym razem prostownik samochodowy powinno się dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Nie obejdzie się też bez fachowych rozmów z doświadczonymi profesjonalistami ze świata motoryzacji.
Jak prawidłowo korzystać z prostowników samochodowych? Zbiór najważniejszych zasad
Nie każdy wie jak używać prostownika, aby mieć pewność, że bateria odzyska dawną sprawność i będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Oto najważniejsze zasady, których bezwzględnie powinien przestrzegać każdy zainteresowany kierowca:
- na samym początku odłącza się akumulator od elektroniki samochodu (przy prostownikach mikroprocesorowych nie jest to koniecznością),
- prostownik należy prawidłowo podłączyć do akumulatora (czerwony przewód do bieguna dodatniego, a czarny do ujemnego),
- wtyczkę prostownika umieszcza się w kontakcie,
- pozostaje obserwować wskaźnik ładowania akumulatora (w prostownikach mikroprocesorowych ładowanie zostanie zakończone automatycznie).
Jak widać nie powinno to być trudne, ale istotne jest to, aby nie lekceważyć powyższych zasad. W innym przypadku można doprowadzić nawet do poważnej awarii akumulatora, co będzie skutkowało jego wymianą.
Prostowniki samochodowe – krótkie podsumowanie
Prostownik samochodowy to podstawowe wyposażenie każdego kierowcy. Przydaje się wtedy, gdy trzeba naładować akumulator samochodowy. Do wyboru są prostowniki standardowe (najmniej zaawansowane technologicznie), mikroprocesorowe (samoczynnie wyłączają się po zakończonej pracy) i impulsowe (najbardziej nowoczesne, gwarantujące największą efektywność działania). Jeśli ktoś nie wie jak używać prostownika powinien się dostosować do kilku kluczowych zasad: odłączenie akumulatora od elektroniki samochodowej (poza prostownikami mikroprocesorowymi), podłączenie prostownika do akumulatora (czerwony przewód na biegunie dodatnim, a czarny na ujemnym), umieszczenie wtyczki prostownika w kontakcie i obserwowanie wskaźnika ładowania akumulatora.