wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

auto-383897_1280

Zakup samochodu to dopiero początek – dalej czekają nas koszty utrzymania pojazdu i jego ubezpieczenia. Koszty ubezpieczenia OC i AC zależą od okresu bezwypadkowej jazdy bądź ilości dokonanych szkód, marki samochodu i od firmy, w której decydujemy się je wykupić.

Ubezpieczenia samochodu

Obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. AC, czyli autocasco, nie jest obowiązkowe. Dodatkowo możemy wykupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów (NNW), ubezpieczenie assistance komunikacyjne, ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych osób podróżujących. Osobne ubezpieczenia należy wykupić przy wyjeździe za granicę.

Zwykle kierowcy wybierają ubezpieczenie OC, AC i NNW. Taki pakiet kosztuje kilkaset złotych rocznie. Warto jednak pomyśleć o możliwych konsekwencjach finansowych wypadku drogowego, a także o karze za brak ubezpieczenia obowiązkowego. Jeśli więc w okresie gdy kończy się ubezpieczenie samochodu brakuje nam środków, wybierajmy opcję zapłaty na raty, bądź skorzystajmy z takich udogodnień jak kredyt gotówkowy lub szybka pożyczka. Opłaci się zdecydowanie bardziej, niż podejmowanie ryzyka.

Najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie OC możemy wykupić już za około 250 złotych. Zasadniczo płaci się je raz na rok, możliwe jest jednak rozłożenie kosztu na raty. Cena ubezpieczenia zależy od:

  • towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • marki i modelu samochodu,
  • roku produkcji,
  • liczby spowodowanych dotychczas szkód objętych OC.

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość składki ubezpieczeniowej jest liczba spowodowanych szkód objętych ubezpieczeniem OC. Za wieloletnią bezwypadkową jazdę otrzymamy zniżkę na ubezpieczenie – im dłuższy okres bezwypadkowy, tym korzystniejsza zniżka. Każda wyrządzona szkoda podnosi składkę.

Drugą możliwością obniżenia kosztów ubezpieczenia jest program lojalnościowy – zwykle za przedłużenie umowy ubezpieczenia w danej firmie otrzymamy zniżkę, której wysokość jest zależna od okresu trwania ochrony ubezpieczeniowej. Nie zawsze jednak to się opłaca – czasem taniej wyjdzie wykupienie ubezpieczenia w innej firmie.

Wybierając pierwsze ubezpieczenie lub przedłużając je o kolejny rok warto korzystać z wyszukiwarek ubezpieczeń. Wybieramy w nich markę samochodu, model, rok produkcji. Ma znaczenie również przebieg samochodu. Dzięki wyszukiwarkom można zaoszczędzić na polisie nawet połowę jej ceny.

Konsekwencje braku OC

W razie braku ubezpieczenia poniesiemy dotkliwe konsekwencje finansowe. Jeśli nie jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową przez okres powyżej 14 dni, zapłacimy 3700 zł, w przypadku samochodu osobowego. Brak ubezpieczenia od 3 do 14 dni kosztuje 1850 zł, natomiast za mniej niż 3 dni – 740 zł. Do kontroli ważności ubezpieczenia uprawniona jest m.in. policja, organy celne, Inspekcja Transportu Drogowego i straż graniczna.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły