czerwiec 25, 2022
Ciekawostki

Inflator – czym jest oraz do czego służy?

Inflator to urządzenie umożliwiające uderzeniowe napompowywanie opon, jednocześnie uszczelniając oponę na feldze. Moment, w którym “strzelamy” inflatorem, jest osadzeniem się opony na feldze, które jest skutkiem ciśnieniowego wtłaczania powietrza. W kwestii montażu opon, które są sztywne i wymagają dość dużego użycia siły, jest to bardzo duże i wygodne ułatwienie.

 

Jak w poprawny sposób powinniśmy używać inflatora?

Używanie inflatora jest prostsze niż może ci się wydawać na samym początku – wystarczy, że będziesz postępował według niżej przedstawionej instrukcji:

  1. Dyszę inflatoraprzykładamy do oponowego zaworu.
  2. Bardzo ważne jest ustawienie inflatoraw stosunku do opony pod kątem 45-55 stopni.
  3. Pomiędzy felgą a dyszą powinieneś zostawić 3-5 centymetrów wolnej przestrzeni.
  4. Jeśli wykonałeś wszystkie kroki tak, jak jest opisane powyżej, to wciskamy spust pistoletu. Powietrze powinno “strzelić” w stronę łączenia felgi oraz opony.
Zobacz również:  Kolejny sukces BMW 328 Touring Coupe

Do jakich opon przeznaczony jest inflator?

Inflator nadaje się do prawie każdego rodzaju opon; do samochodów dostawczych, osobowych czy też ciężarowych. Bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku maszyn rolniczych, a nawet budowlanych.

Czy inflator możemy zamocować do montażownicy?

Urządzenie to możemy zamocować jedynie do części tylnej montażownicy. Jedyne, co trzeba zrobić, to wywiercić w obudowie maszyny otwory i podłączyć się pod pneumatykę (znaczna większość montażownic jest przerobiona w taki sposób, aby pasować do tego typu połączeń między maszynowych – mianowicie otwory w obudowie wiercone są fabrycznie). Inflator jest wyposażony w wydłużony pneumatyczny przewód, który posiada złączkę typu “T”, służącą do podpięcia się pod instalację pneumatyczną. Dodatkowo, zawór wylotowy i spustowy znajdują się w zbiorniku. Oprócz długiego, pneumatycznego przewodu, inflator ma również zawór bezpieczeństwa.

Jak duży komfort pracy możemy mieć, pracując z pomocą inflatora?

Pistolet zaopatrzony jest w dyszę oraz uchwyty ergonomiczne, co pozwala bardzo łatwo dopasować się do opony podczas “strzału” powietrza pod ciśnieniem. Swobodę ruchów umożliwia nam długi, elastyczny przewód.

Zobacz również:  Najpopularniejsze nowe samochody w Polsce

Jak dużą wydajność ma inflator?

Aż 10 bar – tyle wynosi maksymalne ciśnienie robocze tego urządzenia – przekłada się to na bardzo wydajną i sprawną pracę ze wszystkimi rodzajami opon. Specjalny kształt dyszy wylotowej wpływa bardzo korzystnie na montaż opon na feldze; staje się on o wiele łatwiejszy oraz znacznie zmniejsza ogólny czas pracy do dosłownie chwili.

Podsumowanie

Inflator jest urządzeniem bardzo przydatnym podczas montowania każdego typu opon. Nie dość, że jego wydajność jest godna podziwu, to sam montaż zajmuje o wiele krócej, niż ten ręczny. Jego cena waha się między 1500 a 2500 złotych – jak na tak wydajne urządzenie jest to odpowiednia cena.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły