grudzień 7, 2021
Aktualności Ciekawostki

Jak namierzyć skradzione auto i je odzyskać?

Choć statystyki pokazują, że liczba kradzieży samochodów w Polsce spada , zagrożenie utratą pojazdu nadal jest poważne – zwłaszcza, jeśli jesteś właścicielem auta z wyższej półki cenowej. Zastanawiasz się, co zrobić, gdyby już doszło do tego, że Twój samochód padnie łupem złodziei? Najlepszym sposobem na jego namierzenie i odzyskanie jest monitoring GPS, którego integralną częścią jest radiowa lokalizacja pojazdów.

Eksperci są zgodni, że gdy dojdzie do kradzieży pojazdu, trzeba działać najszybciej jak to możliwe. Im więcej czasu upłynie od przejęcia auta przez złodziei, tym mniejsze szanse na jego odzyskania – przestępcy mogą je np. wywieźć za granicę lub rozłożyć na części. Dlatego, zwłaszcza w nowych samochodach o wyższej wartości, warto zamontować dobry system monitoringu GPS.

Czy monitoring GPS zawsze działa?

Wysokiej klasy system monitorowania pojazdów działa przede wszystkim w oparciu o technologię GPS/GSM. Oznacza to, że jego pozycja jest określana satelitarnie i przesyłana w czasie rzeczywistym do centrali zarządzania, najczęściej przy pomocy sygnału GSM. W rezultacie:

  • właściciel błyskawicznie otrzymuje informację o nieautoryzowanej próbie odpalenia / przemieszczenia auta – to pozwala mu często zareagować nawet jeszcze zanim dojdzie do kradzieży,
  • możliwe jest prześledzenie trasy, jaką poruszają się złodzieje – przekazanie jej policji w celu szybkiego ujęcia sprawców.
Zobacz również:  De Tomaso Deauville

Należy jednak pamiętać, że złodzieje podążają za rozwojem technologii zabezpieczeń antykradzieżowych. Dlatego mogą podjąć kroki, które zapobiegną namierzeniu sygnału GPS. W tym celu mogą np.:

  • odciąć zasilanie nadajnika GPS – zwłaszcza, jeśli jest on sprzężony z akumulatorem w aucie,
  • umieścić pojazd w miejscu, w którym nie ma zasięgu GPS/GSM, czyli np. na podziemnym parkingu czy w metalowym kontenerze.

Wówczas zabezpieczenie może się okazać niewystarczające.

Radiowa lokalizacja pojazdów – niezawodne rozwiązanie

Z uwagi na to, że nadajnik GPS/GSM może zawodzić w wyżej opisanych przypadkach, najlepsze systemy monitorowania aut są wyposażone w zupełnie nowe rozwiązanie. Jest nim radiowa lokalizacja pojazdów. Na czym to polega?

W samochodzie zostaje zamontowany starannie nadajnik radiowy. Jest dyskretny i niewielki, a przede wszystkim działa w oparciu o własne, niezależne zasilanie i nie ingeruje w instalację elektryczną.

Kiedy dojdzie do kradzieży samochodu, nadajnik jest uruchamiany i emituje sygnał radiowy. Warto wiedzieć, że fale radiowe przebijają się nawet przez grube, metalowe ściany, a także inne przeszkody. Dlatego niemożliwy do zagłuszenia sygnał zostanie skutecznie nadany z dowolnej lokalizacji pojazdu i przechwycony, np. przez samochody poszukiwawcze lub samolot poszukujący. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że auto zostanie odzyskane już w pierwszych godzinach po kradzieży.

Zobacz również:  Lexus IS 350C Fox Marketing

Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, skontaktuj się z doradcami Konsalnet – system monitorowania pojazdów dostarczany przez lidera branży security w Polsce oferuje radiową lokalizację pojazdów i wiele innych funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo Twojego samochodu.

5/5 - (1 vote)

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły