wrzesień 29, 2023
Ciekawostki

Jak zwiększyć moc silnika?

tuning

Rozwój technologii w kierunku zwiększenia możliwości technicznych pojazdów przy minimalizowaniu nakładów stanowi jeden z podstawowych celów koncernów samochodowych. Coraz szybsze i lepsze auta dają nam możliwość dynamicznego pokonywania trasy przejazdu, oszczędzając przy tym sporo czasu. Aby osiągnąć takie efekty, specjaliści z branży motoryzacyjnej koncentrują się nad rozwojem dynamiki układu napędowego samochodu, a w szczególności na jego sercu, czyli silniku.

Usprawnienie silnika – jak to zrobić?

Jednym ze sposobów jest zwiększenie jego pojemności skokowej. Jednak rozwiązanie to wiąże się często z powiększeniem gabarytów samego silnika. Według wiedzy i doświadczenia specjalistów z firmy TURBO z Oleśnicy: „silnik o większych gabarytach umożliwia niewielkie zwiększenie mocy, jeśli nie biorąc pod uwagę zużycia paliwa i emisji spalin”. Zwiększenie jego prędkości obrotowej polega więc na tym, iż w określonej jednostce czasu następuje więcej tzw. suwów. Takie rozwiązanie powoduje oczywiście większe tarcie elementów układu napędowego silnika, a tym samym obniżanie sprawności i skrócenie jego żywotności.

Doładowanie silnika

Polega ono dokładnie na wtłoczeniu powietrza do jego cylindrów. Uważa się, że obecnie to najlepszy sposób na „podkręcenie” mocy silnika. Wyróżniamy dwie podstawowe metody doładowania: mechaniczna oraz za pomocą turbosprężarki.

 

Doładowanie mechaniczne

Do sprężania powietrza w tym wypadku wykorzystywana jest napędzana przez silnik sprężarka. Wzrost mocy wynosi wtedy ok. 10-15 proc., a jego wartość uzależniona jest między innymi od wielkości silnika. Takie rozwiązanie oczywiście znacznie wpływa na wzrost zużycia paliwa.

Doładowanie turbosprężarkowe

Ta metoda wykorzystuje energię wylotu spalin, która spożytkowana zostaje na napęd turbiny znajdującej się na tym samym wale, co sprężarka. Zasysane i sprężone powietrze przekazywane jest dalej do silnika. Połączenie między silnikiem a turbosprężarką nie jest mechaniczne, tym samym nie jest ona zasilana przez silnik. Współpraca silnika i turbosprężarki jest możliwa dzięki więzi gazowej. Tego typu sposób warunkuje oczywiście mniejsze spalanie paliwa.

Nowoczesne technologie zwiększania sprawności silników dedykowane są nie tylko miłośnikom szybkiej jazdy, ale również ceniącym sobie kulturę pracy samego układu oraz mniejsze spalanie. Silniki wspomagane turbosprężaniem wymagają zdecydowanie większej świadomości od samego kierowcy pojazdu, szczególnie jeżeli chodzi o sposób użytkowania takiego samochodu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Najłatwiejszym sposobem to z pewnością jest chip-tuning w silnikach diesla. W silnikach benzynowych bez turbo ogółem cięzko jest zmienić drastyczne moc, ale mogą w tym pomóc większe wtryskiwacze np.

Komentarz są wyłączone.