lipiec 27, 2024
Aktualności

Jakie filtry trzeba regularnie wymieniać w samochodzie?

Wszystkie samochody wyposażone są w różnego rodzaju filtry. Są one niezbędnymi elementami, dzięki którym pojazd działa prawidłowo. Z czasem ulegają jednak zużyciu, trącąc przy tym swoje właściwości. Dlatego bardzo ważna jest ich regularna wymiana. Niezależnie od tego czy będziemy robić to samodzielnie czy w serwisie, zawsze trzeba wybierać dobrej jakości, oryginalne produkty.

Jakie są najważniejsze filtry w samochodzie?

Filtry montowane są w samochodzie po to, żeby zatrzymywały wszelkie zanieczyszczenia, mogące doprowadzić do uszkodzenia ważnych elementów. W każdym samochodzie jest kilka rodzajów filtrów i każdy z nich pełni niezwykle ważną funkcję. Należy więc dbać o każdy z nich, bo tylko wtedy nasz pojazd będzie prawidłowo funkcjonować. Ważne jest to, że każdy z nich posiada inny okres eksploatacyjny, uzależniony w dużej mierze od intensywności jazdy. Poniżej pokrótce omawiamy cztery najważniejsze typy filtrów.

Filtr oleju

Olej silnikowi pełni w aucie bardzo ważną rolę. Mianowicie wypłukuje oraz odprowadza zanieczyszczenia powstałe podczas spalania. Wszelkie produkty uboczne muszą być zatrzymywane, żeby nie doszło do pogorszenia jakości oleju oraz szybszego zużycia silnika. Za ich magazynowanie odpowiedzialny jest właśnie filtr oleju, który najczęściej wygląda jak puszka. Powinno się go wymieniać w tym samym czasie co olej. Ważne jest to, żeby dopasować go do konkretnej marki oraz rodzaju silnika. Dlatego najlepiej zamawiać je online, ponieważ w sklepach internetowych wybór jest największy.

Filtr paliwa

Drugim rodzajem filtra, który należy regularnie wymieniać, jest filtr paliwa. Odpowiada on za oczyszczanie paliwa z różnego rodzaju osadów oraz cząstek stałych. Zanieczyszczenia te mogą doprowadzić do szybszego zużycia wtryskiwaczy. Muszą o tym pamiętać zarówno właściciele silników benzynowych, jak i diesla. W przypadku tych pierwszych filtr paliwa powinien być wymieniany co 100 tysięcy kilometrów, a przy silnikach wysokoprężnych co 30-50 tysięcy kilometrów. Uzależnione jest to również od marki pojazdu, dlatego najlepiej zapoznać się z informacjami podanymi przez poszczególnych producentów.

Filtr powietrza

Główną rolą filtra powietrza jest wychwytywanie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, takich jak: kurz, piasek czy pyłki. Dzięki niemu nie przedostają się one bezpośrednio do wnętrza silnika. Ten rodzaj filtra może być wykonany z materiałów sztucznych lub naturalnych. Większość mechaników zaleca stosowanie tych drugich, ponieważ lepiej pochłaniają wszelkie drobinki i są trwalsze. Standardowo powinno się go wymieniać co 20 tysięcy kilometrów, jednak należy to zrobić niezwłocznie również wtedy, gdy zauważymy zwiększone spalanie paliwa oraz spadek mocy silnika.

Filtr kabinowy

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje filtrów odpowiedzialne są za dbanie o stan pojazdu. Zadaniem filtra kabinowego jest z kolei zwiększenie komfortu jazdy kierowcy i pasażerów. Dzięki niemu do wnętrza pojazdu nie przedostają się żadne zanieczyszczenia oraz zredukowane są nieprzyjemne zapachy. O ich regularna wymianę powinni dbać przede wszystkim alergicy oraz osoby przewożące małe dzieci. Powinno się to robić co najmniej raz w roku, najlepiej przy okazji wymiany filtra powietrza. Do wyboru są filtry standardowe oraz z węglem aktywnym. Ten drugi rodzaj jest bardziej wydajny, dlatego też cieszy się większą popularnością.

Lepiej wymieniać filtry samodzielnie czy u mechanika?

Osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat budowy samochodu, mogą mieć małe problemy z samodzielną wymianą filtrów. Stosunkowo najłatwiej jest wymienić filtr powietrza, ponieważ najczęściej umiejscowiony jest w widocznym miejscu pod maską. Do jego wyjęcia wystarczy jedynie śrubokręt. Większego problemu nie powinna również sprawiać wymiana filtra kabinowego. Zazwyczaj są one montowane w pod schowkiem lub na podszybiu. Bywają jednak czasami wyjątki i właściciel Opla znajdzie go w zupełnie innym miejscu niż ten, który na co dzień użytkuje np. Peugeota. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba szczegółowo zapoznać się z instrukcją danego pojazdu.

Trochę trudniejsze zadanie czeka nas, gdy będziemy chcieli wymienić filtr oleju. W większości samochodów znajduje się on u dołu silnika, wyjątkiem jest tutaj BMW, gdzie umieszczono go pod maską. Niezbędny więc będzie dostęp do kanału oraz specjalistycznych kluczy. Najtrudniejsze zadanie czeka nas przy wymianie filtra paliwa. Można to zrobić samodzielnie, jednak tylko w tych pojazdach, w których znajduje się on w widocznym miejscu. Podczas tej czynności ważne jest prawidłowe włożenie nowego filtra – zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa do silnika.

Zanim przystąpimy do wymiany tych elementów, musimy się zaopatrzyć w nowe i oryginalne części. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ słabej jakości produkty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto zamówić je w wygodny sposób w sklepie internetowym, ponieważ na spokojnie możemy wtedy dobrać dany filtr do konkretnej marki oraz modelu samochodu. Robiąc zakupy online z reguły wydamy również mniej pieniędzy, tym bardziej gdy uda nam się załapać na darmową wysyłkę.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły