Jakie są nowe technologie w produkcji lamp żarówkowych do samochodów?
Doświadczeni kierowcy wiedzą, że odpowiednie oświetlenie samochodowe jest wyjątkowo istotne. To właśnie dobrze dobrane lampy wpływają na komfort jazdy i bezpieczeństwo, zarówno osób jadących samochodem, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie można również zapominać, że oświetlenie odgrywa znaczącą rolę w estetyce pojazdu i zdecydowanie rzutuje na jego wygląd. Jakie nowe technologie wprowadzane są na obecnie na rynek?
Spis treści
Lampy żarówkowe – krótka historia oświetlenia samochodowego
Zagłębiając się w historię oświetlenia samochodowego, nie można nie zauważyć, jak ogromne postępy dokonały się w tej branży w dość krótkim czasie. Na początku XX wieku, aby zasygnalizować, że pojazd znajduje się na drodze, korzystano z lamp naftowych, później z modeli karbidowych zasilanych gazem. Nie było to najlepsze rozwiązanie, gdyż oświetlały drogę na niewielką odległość i gasły pod wpływem deszczu, bądź podmuchów wiatru.
Z tego powodu marka Cadillac w roku 1913 wprowadziła do swoich pojazdów żarówkę elektryczną, a w latach 20. Henry Ford rozpoczął produkcję pojazdów z reflektorami o jeszcze większych możliwościach. Później prawdziwym hitem w latach 50. okazały się światła asymetryczne, a kilka lat później, bo w latach 60., wynaleziono żarówki halogenowe.
Kolejne przełomowe rozwiązania pojawiły się latach 90. kiedy do produkcji trafiły dobrze wszystkim znane lampy ksenonowe, wprowadzone w 1991 roku przez markę BMW. Następnie na rynku pojawiły się żarówki ledowe. Obecnie w nowych i droższych samochodach dominuje oświetlenie laserowe, które jednak cały czas jest swego rodzaju nowością, a producenci mają w tym wypadku jeszcze ogromne pole do rozwoju.
Lampy do samochodów – halogenowe, ksenonowe, LED, a może laserowe?
Lampy laserowe to najnowsza technologia, jeśli chodzi o oświetlenie samochodów. Jednak z racji na swoją innowacyjność wciąż stanowi spory wydatek. Technologia laserowa opiera swoje działanie na zastosowaniu diod LED, których światło przechodzi przez specjalny konwerter fosforowy o właściwościach fluorescencyjnych. Sprawia to, że emitowane światło jest mocne i ma duży zasięg.
Znacznie tańszą, jednak wciąż nowoczesną technologicznie opcją, są diody LED. Nie bez przyczyny coraz powszechniej zastępują one klasyczne żarówki czy też ksenony. Żywotność tego rodzaju oświetlenia jest dużo większa. Przykładowo lampy ksenonowe mogą świecić przez 2500 godzin, z kolei LED-y nawet 100 000 godzin!
Mimo niewielkich wymiarów, moc emitowanego światła jest duża, a ilość pobranego prądu stosunkowo mała. Z powszechnie spotykanych typów oświetlenia samochodowego, diody LED to opcja zdecydowanie nowocześniejsza i bardziej energooszczędna.
Gdzie szukać innowacyjnych lamp samochodowych?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowoczesne diody LED, czy też klasyczne halogeny, w ofercie firmy Horpol (https://horpol.pl/oferta/kategoria/kategorie-lamp/lampy-zarowkowe/) z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Szeroki asortyment pozwala dobrać odpowiednie lampy do niemal każdego typu pojazdu i zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort na drodze.