kwiecień 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

Kupujesz auto firmowe? Leasing się opłaca!

audi-s4-1530148-1919x1276

Rozważając zakup samochodu firmowego, przedsiębiorcy rzadko skłonni są wyłożyć całą kwotę niezbędną do sfinalizowania transakcji. Najczęściej biorą natomiast pod uwagę dwie opcje finansowania: kredyt i leasing. Sprawdzamy jakie korzyści płyną z każdego z tych rozwiązań.

Wyobraźmy sobie prostą sytuację. Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz samochodu, by prowadzić swoją działalność gospodarczą. Polskie prawo pozwala korzystać z własnego samochodu w ramach prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczać zużycie paliwa oraz zaliczać wybrane wydatki na utrzymanie pojazdu do kosztów podatkowych. To dobre rozwiązanie na początek, ale twoja firma potrzebuje czegoś więcej – pełnoprawnego samochodu służbowego, który sprawdzi się w każdych warunkach.  Właśnie stoisz przed jedną z ważniejszych decyzji związanych z zakupem takiego pojazdu – wyborem sposobu finansowania.

Co daje kredyt?

Jednym z dwóch najpopularniejszych sposobów sfinansowania zakupu auta firmowego jest wzięcie kredytu. Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub może w tym celu zaciągnąć dwa rodzaje kredytu: gotówkowy (obrotowy), który może przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli więc po zakupie auta pozostanie nadwyżka, może być przeznaczona na dokupienie innych  przedmiotów przydatnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Drugi rodzaj kredytu to samochodowy – można go spożytkować wyłącznie na zakup pojazdu, ale jego atutem są niższe odsetki (przykładowo kredyt gotówkowy: nieco powyżej 15%, kredyt samochodowy: niecałe 10% – dane z banku BGŻ BNP Paribas S.A.).

Zaciągając kredyt samochodowy na zakup pojazdu możesz zaliczać do kosztów:

  • koszty eksploatacji pojazdu
  • prowizje, opłaty manipulacyjne i opłaty dodatkowe
  • zapłacone odsetki od raty kredytu
  • koszt zakupu pojazdu

Warto też wiedzieć, że finansując zakup pojazdu za pomocą kredytu samochodowego możesz rozliczyć VAT zawarty w cenie zakupu: 50% od razu, lub 100% po zgłoszeniu się do Urzędu Skarbowego i spełnieniu wszystkich wymaganych warunków.

– W przypadku kredytowania zakupu samochodu powinniśmy dokładnie prześledzić umowę. Dużą zaletą tej opcji, jest możliwość sprzedaży pojazdu w każdej chwili, oczywiście o ile zapisy w umowie kredytowej nie ograniczają klienta w znaczący sposób – opowiada doradca finansowy.

Innym atutem zaciągnięcia kredytu samochodowego jest możliwość rozciągnięcia okresu kredytowania nawet na dziesięć lat (takiej szansy nie będziemy mieli kupując auto w leasingu). Dużym problemem związanym z kredytowaniem samochodu może być konieczność wpisania banku jako współwłaściciela pojazdu, co znacznie obniża możliwość odliczania kosztów amortyzacji wartości samochodu. Częstszą sytuacją jest wpisywanie jako współwłaściciela współmałżonka. Zaciągnięcie kredytu samochodowego związane jest z koniecznością spełnienia często restrykcyjnych wymagań, bank znacznie dokładniej przygląda się możliwościom finansowym przedsiębiorcy. Ważną kwestią jest też limit rozliczania kosztów. Jeśli w ramach kredytu przedsiębiorca nabędzie samochód osobowy, którego wartość przekroczy 20 000 euro (kwota przeliczana wg kursu NBP w dniu przekazania samochodu do użytku), kwota nadwyżki nie będzie brana pod uwagę przy amortyzacji kosztów.

Dlaczego leasing jest korzystniejszy?

Przedsiębiorca decydujący się na finansowanie zakupu pojazdu za pomocą leasingu operacyjnego początkowo może odnieść wrażenie, że nie dokonał słusznego wyboru.

– Kredyt samochodowy pozwalał nam na odliczenie VAT zawartego w cenie zakupu, leasing nie umożliwia amortyzacji: samochód nie staje się częścią majątku firmy, więc nie ma mowy o takich odliczeniach. W dalszej perspektywie leasing operacyjny jednak opłaca się znacznie bardziej – Tomasz Jędrzejewski, Dyrektor Linii Biznesowej Mikro BNP Paribas Leasing Solutions. Dodaje też, że leasingobiorca zda sobie z tego sprawę, gdy zacznie odliczać całą kwotę raty od podatku (przypomnijmy, w przypadku kredytu samochodowego odliczamy wyłącznie odsetki).

Korzystając z leasingu operacyjnego przedsiębiorca może odliczyć 50%  podatku VAT (po zgłoszeniu się do Urzędu Skarbowego i spełnieniu formalności możliwe jest odliczenie 100% VAT). Dodatkowym atutem związanym z leasingiem i opodatkowaniem jest możliwość dwukrotnego odliczenia VAT. Najpierw odliczamy VAT wraz z całymi ratami, następnie, gdy decydujemy się na wykup auta po zakończeniu umowy leasingowej – możemy dokonać ponownego odliczenia VAT. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą znacznie ograniczyć koszty związane z tym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że lojalność wobec danego banku też bywa dodatkowo punktowana. Jeśli planujesz w przyszłości powiększenie swojej floty mobilnej, każda kolejna umowa leasingowa zawarta z tym samym bankiem może być korzystniejsza. Znacznie łatwiej też spełnić przedsiębiorcy wszystkie warunki niezbędne do podpisania umowy leasingowej – wymagania nie są tak restrykcyjne, jak w przypadku kredytu, a formalności są zdecydowanie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Zazwyczaj oferty towarzystw leasingowych nie obejmują samochodów tańszych niż 20 000 zł. Przedsiębiorca powinien wiedzieć również, że znacznie łatwiej jest podpisać umowę leasingową wybierając samochód nowy, lub używany, ale nie starszy niż 5 lat. W przypadku nowych samochodów okres finansowania może trwać nawet 8 lat (zwyczajowo jest to okres 5 lat), w sytuacji, gdy samochód jest używany – im jest starszy, tym krótszy okres leasingowania – w efekcie zaś rośnie wysokość rat, spada natomiast opłacalność całej operacji. Rozważając zakup samochodu w leasingu warto też pamiętać o tym, że wysokość czynszu inicjalnego, czyli wpłaty własnej w przypadku samochodu nowego wynosi od 0 do 5%, a w przypadku samochodu używanego wynieść może nawet 45%. Dlatego większość przedsiębiorców zdecydowanych na finansowanie zakupu poprzez leasing szuka przede wszystkim nowych aut.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Władek says:

    A co myślicie o nowej ofercie, która od nie dawna jest oferowana przez dealerów „auto w abonamencie” wydaje się być dużo bardziej atrakcyjna niż leasing.

Komentarz są wyłączone.