Ciekawostki Aktualności

Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?

Okres jesienny to idealny czas na to, by zwrócić uwagę na wycieraczki samochodowe. Ich wymiana jest konieczna, gdy korzystamy z nich dłużej niż rok. Szybkość zużywania zależy przede wszystkim od tego, ile kilometrów pokonujemy naszym autem. Każdy z nas jest w stanie ocenić czy spełniają one swoje zadanie, czy też nie. Nie jest to trudne – jeśli usłyszymy piszczenie lub zauważymy smugi na szybie – czas na ich wymianę.

Najpopularniejsze rodzaje wycieraczek

W sklepach motoryzacyjnych dostępna jest niezwykle zróżnicowana oferta wycieraczek samochodowych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przeanalizować właściwości poszczególnych modeli:

  • wycieraczki ze stelażem – jest to najbardziej klasyczna wersja tego rodzaju urządzeń. Są one przeznaczone przede wszystkim do wiekowych samochodów oraz dla kierowców, którzy preferują spokojny styl jazdy. Na rynku znajdziemy także produkty wyposażone w specjalny spojler. Jego zadaniem jest dociśnięcie wycieraczki do szyby, co sprawia, że podczas szybkiej jazdy pozostaje ona na swoim miejscu,
  • wycieraczki płaskie – te modele charakteryzują się płaskimi, aerodynamicznymi piórami, które generują mniejszy opór powietrza, dzięki czemu spisują się o wiele lepiej przy sporych prędkościach niż ich odpowiedniki ze stelażem. Warto podkreślić, że bardzo dobrze przylegają do szyby, co jest niezwykle ważne podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Większość z nich została wyposażona w specjalne adaptery, które pasują do wielu mocowań w samochodach. Jednak przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy wybrany przez nas model będzie pasował do naszego auta, ponieważ niektóre z nich miewają problemy z wypukłymi szybami. Płaskie wycieraczki są przeznaczone dla osób, które spędzają wiele godzin za kierownicą oraz preferują dynamiczny styl jazdy,
  • wycieraczki tylne – niestety te urządzenia sprawiają największe problemy, ponieważ wiele samochodów posiada niestandardowe wycieraczki, które charakteryzują się dość nietypowym kształtem. Wszystko to ma wpływ na to, że podczas wymiany jesteśmy zmuszeni do zakupu modeli dedykowanych, które zazwyczaj są droższe od tych uniwersalnych.

Jakie pióra wybrać?

Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane pióra wycieraczek, czyli tę część, która bezpośrednio styka się z szybą, wyróżniamy:

  • wycieraczki z kauczukowymi piórami – są to niezwykle wytrzymałe modele o wysokiej jakości. Ich parametry techniczne sprawiają, że wycieraczki te pracują o wiele lepiej i efektywniej niż ich tańsze odpowiedniki. Wadą elementów wykonanych z kauczuku jest ich wysoka cena. Z pewnością jest to jednak dobra inwestycja, gdy spędzamy za kierownicą wiele godzin,
  • wycieraczki gumowe – to stosunkowo tanie i dość często wybierane rozwiązanie wśród kierowców. Jednak części gumowe nie są zbyt wytrzymałe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nieco lepszymi parametrami charakteryzują się wycieraczki np. z domieszką grafitu.

Cena wycieraczek do samochodu

Najtańsze wycieraczki samochodowe kupimy już za 20-30 złotych. Jednak nie należą one do modeli z wyższej półki i szybko ulegają zniszczeniu. Jeśli chcemy zapewnić sobie długotrwałą eksploatację, powinniśmy zdecydować się na urządzenia kosztujące od 60 do nawet 100 złotych.

Choć wycieraczki są tylko kawałkiem gumy założonej na plastikowe lub metalowe ramię, ich rola jest nieoceniona. To właśnie one w znacznym stopniu odpowiadają za nasz komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego warto zainwestować więcej w zakup modeli z wyższej półki i pominąć najtańsze zamienniki.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły