wrzesień 27, 2021
Ciekawostki

Kontrolki w aucie

Można nie widzieć ich bardzo długi czas, niemniej kiedy zaczynają świecić, mogą przyspieszyć pracę naszego serca. Kontrolki w aucie, bo to o nich tutaj mowa, nie zawsze muszą sygnalizować konieczność wizyty u mechanika samochodowego. Warto zatem mieć na uwadze co oznaczają, aby nie przeoczyć przypadkiem poważnej awarii.

Dowiedz się co oznaczają aby nie przeoczyć poważnej awarii

Kontrolki w aucie można podzielić ze względu na ich kolor: 

 • zielone – kontrolki informacyjne,
 • żółte – kontrolki ostrzegawczo-informacyjne,
 • czerwone – kontrolki ostrzegawcze.

Zielone kontrolki w aucie – możesz zachować spokój 

Zielone kontrolki w samochodzie informują nas o tym, że pojazd jest sprawny. Odpowiedzialne są również za poinformowanie nas o tym, co w danym momencie jest włączone. 

Żółte – od małej podpowiedzi po poważną awarię

Na pewno bardziej powinno nas zmartwić pojawienie się na desce rozdzielczej kontrolek w kolorze żółtym, niemniej nie muszą one oznaczać awarii samochodu. Może to być np. : 

 • niskie ciśnienie w oponach,
 • zepsuta żarówka,
 • niski poziom oleju silnikowego,
 • ikona rezerwy paliwa. 

Inne spośród niegroźnych żółtych kontrolek to te, które pokazują nam włączone światła przeciwmgielne, albo ogrzewanie tylnej szyby. 

Kontrolki w aucie – żółty silnik 

Gorzej, kiedy pojawi się któraś z żółtych kontrolek związanych bezpośrednio z błędami w funkcjonowaniu auta. Zwykle jest to ,,check-engine”, czyli awaria silnika. W chwili zaświecenie się tejże kontrolki pojazd może przejść w tak zwany tryb awaryjny, co oznaczać może utratę części mocy i jazdę z niższą prędkością. 

Zobacz również:  Jazdy testowe podczas Top Marques

Co zrobić w takiej sytuacji? : 

 • można liczyć, że po pewnym czasie kontrolka sama zniknie, albo też wyłączy się po odłączeniu akumulatora na kilka chwil. Fachowcy odradzają jednakże odłączanie akumulatora,
 • nie zaleca się również skasowania błędu i kontynuowania jazdy, co proponują nam nierzadko mechanicy,
 • nie rozwiązanie problemu, który jest przyczyną świecenia kontrolki może po pewnym czasie stać się źródłem problemów, dlatego zaleca się wizytę w serwisie. 

Czerwone kontrolki w samochodzie – poważna awaria?

Czerwone kontrolki na ogół oznaczają konieczność zatrzymania samochodu. Na ogół, ale oczywiście nie zawsze.

Czerwony wykrzyknik to kontrolka, którą zna każdy kierowca. W większości przypadków oznacza tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Niemniej jednak, jeżeli kontrolka ta będzie się nadal świecić po zwolnieniu go, problem może być poważniejszy. W najlepszym wypadku wykrzyknik będzie oznaczał nazbyt niski poziom płynu hamulcowego.  

Należy brać pod uwagę fakt, że niektóre spośród awarii w aucie mogą być wynikiem zachowania nieodpowiednich procedur serwisowych, co ma z kolei związek z historią pojazdu. Zatem, jeżeli mamy w planach zakup samochodu z drugiej ręki, warto poddać sprawdzeniu jego historię. Możemy to zrobić w łatwy sposób, generując raport historii pojazdu na stronie internetowej autobaza.pl. Jeżeli nie będziemy chcieli sprawdzić historii kupowanego samochodu, narażamy się niestety na straty finansowe. W raporcie możemy bowiem zobaczyć rzeczy, o których sprzedawca dobrowolnie nam nie powie. 

Zobacz również:  Dlaczego Polacy wybierają najtańsze OC?

W celu sprawdzenia historii pojazdu wystarczy wpisać nr VIN na stronie autobaza.pl Nr VIN uzyskamy od sprzedawcy. Jeżeli nie chce nam go podać – lepiej odpuścić sobie zakup.

W czasie oględzin auta mamy możliwość samodzielnego odnalezienia numeru VIN. Znajduje się on na naklejce na przedniej szybie, czy też na wybranych elementach konstrukcyjnych, takich jak chociażby komora silnika, czy nadkole. Dobrze sprawdzić, czy to ten sam nr VIN, który podał nam sprzedawca.

Co będzie zawierał Raport Historii Pojazdu?

Raport Historii Pojazdu wygenerowany na stronie internetowej autobaza.pl zawiera ważne dane, dzięki którym będziemy mieć szansę na potwierdzenie informacji otrzymanych od osoby sprzedającej nam pojazd. W raporcie tym znajdziemy między innymi: 

 • fabryczne wyposażenie,
 • informacje o szkodach i kolizjach,
 • zdjęcia z poprzednich ogłoszeń sprzedaży,
 • dane techniczne pojazdu,
 • chronologiczną historię auta,
 • naprawy w serwisie,
 • informację na temat tego, czy samochód jest kradziony. 

Razem z raportem dotyczącym historii pojazdu na stronie internetowej autobaza.pl generowane są także procedury serwisowe. Dzięki temu przyszły właściciel ma szansę zasięgnąć informacji na temat czynności, które muszą zostać wykonane, jak na przykład wymiana, czy naprawa konkretnej części przy danym przebiegu, czy wieku pojazdu.  

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły