Aktualności Ciekawostki

Rejestrator jazdy – coś dla sentymentalistów i pragmatyków

Wiele osób ciągle traktuje rejestratory jazdy jak sprzęt, który niezbędny jest tylko kierowcom zawodowym, przemierzającym setki kilometrów dziennie. Jednak takie urządzenie jest przydatne również na co dzień.

Kiedy przydaje się rejestrator jazdy?

Nagrywanie tego, co dzieje się na drodze ma naprawdę wiele zastosowań. Przyda się przede wszystkim wtedy, gdy padniemy ofiarą cudzej brawury lub bezmyślności – na przykład wyprzedzania na trzeciego lub wymuszenia pierwszeństwa. Mamy wówczas dowód na to, że sprawcą zdarzenia był ktoś inny.

Wtedy musimy jednak pamiętać, aby kąt widzenia urządzenia był odpowiednio szeroki. Zbyt wąski sprawia, że na nagraniu nie widać tego, co widział kierowca – materiał nie jest zatem wiarygodny. Na stronie AlfaTronik.com.pl znajdziecie godne uwagi modele rejestratorów samochodowych. W oferowanych przez sklep produktach, kąt widzenia wynosi minimum 145°- daje to pewność, że nagranie będzie zawierało wszystkie potrzebne informacje.

Niezwykle ważne są również tryby parkingowe urządzenia. Rejestrator wyposażony w czujniki ruchu i przeciążeń, automatycznie się uruchamia i nagrywa obraz. Dzięki temu możemy zobaczyć, kto przytarł nam bok na parkingu. Nawet jeśli nie uda się  zidentyfikować sprawcy, to mamy wtedy podkładkę w razie ewentualnego sporu z firmą ubezpieczeniową.

Sentymentaliści również będą zadowoleni z zakupu, ponieważ rejestratory jazdy zapisują dźwięk z kabiny samochodu. Nagranie z podróży może zatem odświeżyć przyjemne wspomnienia, dotyczące widoków, a także rozmów z partnerem lub gaworzenie dzieci. Takie materiały można kolekcjonować podobnie jak zdjęcia w albumie lub nagrania z uroczystości.

Jaki model rejestratora jazdy?

Spośród wielu urządzeń na rynku, trudno jest wybrać to najlepsze. Naszym faworytem ze sklepu AlfaTronik jest samochodowy rejestrator zdarzeń BX1500+. Ma on szeroki kąt widzenia – 170°. Wyposażony jest ponadto w moduł GPS – mamy zatem nie tylko zapis obrazu wraz z dźwiękiem, ale także odnotowana jest prędkość oraz położenie pojazdu. Zwiększa to znacznie wiarygodność nagranego materiału.

Nie musimy w zasadzie martwić się o czyszczenie karty pamięci – pliki są nadpisywane (nowsze zastępują starsze nagrania). Maksymalna obsługiwana karta pamięci to ta o pojemności 32 GB. Zapewnia ona zapis do 6 dni. Rejestrator ma własną wbudowaną baterię – umożliwia ona pracę urządzenia, gdyby coś się stało z akumulatorem w samochodzie.

Samochodowy rejestrator zdarzeń BX1500+ pracuje w trzech trybach: pracy ciągłej, przeciążeń oraz awaryjnym (uruchamiany jest on na przycisk). W trakcie jazdy zalecana jest praca ciągła, ponieważ z łatwością można wówczas zaobserwować sekwencję zdarzeń. W trybie przeciążeń rejestrator odnotowuje dzięki trzyosiowemu czujnikowi wszelkie zmiany w trakcie jazdy: gwałtowne hamowanie, skręty i uderzenia. W tym zakresie pracy pozwala określić, jaki jest styl jazdy danego kierowcy (ilość odnotowanych przeciążeń na jednostkę jazdy).

Rejestrator samochodowy – warto?

Koszty urządzenia z górnej półki sięgają do 1 500 złotych, dają one wiarygodny obraz, określają lokalizację GPS podczas zdarzenia, pozwalają ustalić prędkość pojazdu. Wielu ludzi uważa, że to zbyt duży i zbędny wydatek. Jednak w razie wymuszonej kolizji lub innej sytuacji drogowej nie mają nic na potwierdzenie swojej wersji zdarzeń.

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze powinno być priorytetem. Jeśli mamy ograniczone środki, to możemy kupić osobno kamerę i współpracujący z nią rejestrator. Koszt zakupu zestawu jest zbliżony do ceny urządzenia kompaktowego, ale będzie mniej odczuwalny w budżecie domowym.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Komentarz są wyłączone.