styczeń 27, 2023
Artykuły

Ubezpieczenie cargo – co to jest i na czym polega?

Często zlecasz przewóz różnego rodzaju towarów, korzystając z transportu drogowego, lotniczego, kolejowego lub morskiego? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś pomyśleć o dodatkowej ochronie tych ładunków – zakupie polisy cargo. Sprawdź już teraz, czym jest oraz na czym polega!

Czym jest ubezpieczenie cargo?

Ubezpieczenie CARGO to nic innego, jak dodatkowa ochrona przewożonego ładunku. Niezależnie od tego, jaką drogą realizowany jest transport, jeśli w jego trakcie towar ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub zostanie skradziony, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Co warte podkreślenia, ubezpieczenie to jest dedykowane nie tylko klientom firm transportowych, którzy chcą zabezpieczać własne rzeczy. Mogą z niego korzystać także przewoźnicy.

Jaki jest zakres ochrony w ramach ubezpieczenia cargo?

Podstawowy zakres ochrony w ubezpieczeniu cargo jest w zasadzie zawsze taki sam, niezależnie od tego, z jakiej oferty skorzystasz. Możesz liczyć na odszkodowanie w każdym przypadku, gdy ubezpieczony ładunek zostanie uszkodzony, zniszczony lub utracony w czasie transportu. Dotyczy to zarówno okresu samego przewozu, jak i załadunku czy rozładunku.

Co można ubezpieczać w ramach polisy cargo?

Co do zasady, polisą cargo może być objęty praktycznie każdy ładunek. Wyjątkiem są przewozy pieniędzy, transporty żywego inwentarza, dzieł sztuki i innych bardzo kosztownych lub wyjątkowo niebezpiecznych towarów, jak materiały wybuchowe.

Pamiętaj, że zależnie od sytuacji, tzw. okres obowiązywania ubezpieczenia cargo może być odmienny. Gdy ubezpieczasz towar i zlecasz jego przewóz, czas ochrony liczy się od momentu jego przyjęcia, aż do zdania. Z kolei zajmując się transportem na własną rękę, polisa działa od zakończenia załadunku do momentu rozpoczęcia rozładunku.

Czynniki powodujące szkody towaru – co obejmuje polisa cargo?

Przede wszystkim ubezpieczenie cargo obejmuje te sytuacje, w których do uszkodzenia towaru dojdzie w wyniku kolizji lub wypadku. Może to być więc zdarzenie drogowe, morskie, kolejowe czy lotnicze. Do tego dochodzi odszkodowanie po stratach wynikających np. z kradzieży ładunku.

Oprócz powyższych dochodzą jeszcze szkody powstałe w efekcie:

  • klęsk żywiołowych, czyli np. pożary, powodzie, silne wiatry czy trzęsienia ziemi,
  • napadów rabunkowych,
  • działalności wandali.

Ubezpieczenie cargo – dlaczego warto je wykupić?

Jeśli często korzystasz z usług transportowych, zapewne masz świadomość istnienia OCP, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jego zakres w dużej mierze jest zbieżny z cargo. W związku z tym zastanawiasz się, po co kupować drugą polisę?

Po pierwsze OCP obejmuje w zasadzie wyłącznie szkody będące następstwem różnych wypadków. Jeśli przyczyni się do nich np. klęska żywiołowa lub dojdzie do kradzieży, o odszkodowaniu możesz zapomnieć. Co gorsza, odszkodowanie z tej polisy w wielu przypadkach nie pokrywa wszystkich strat. Wylicza się je bowiem nie na podstawie faktycznej wartości ładunku, ale jego wagi.

Ubezpieczenie cargo ma więc o wiele szerszy zakres ochrony. Do tego rekompensaty finansowe są zgodne ze stratą, jaka pojawiła się w związku z uszkodzeniem towaru. Przy tym wszystkim polisy tego typu są stosunkowo tanie i warto się nimi zainteresować, szczególnie w przypadku bardziej wartościowych ładunków.

Zanim kupisz ubezpieczenie cargo, zapoznaj się z jego warunkami!

Musisz mieć świadomość tego, że choć zakres ochrony w ramach polisy cargo jest dość szeroki, tak są sytuacje, których wystąpienie może wiązać się z brakiem odszkodowania. Ubezpieczyciele wyłączają bowiem się z odpowiedzialności za niektóre zdarzenia. Są to kwestie bardzo indywidualne, a więc musisz zapoznać się dokładnie z umową, zanim ją podpiszesz.

W zdecydowanej większości przypadków chodzi o zdarzenia, które są traktowane przez firmy ubezpieczeniowe jako swego rodzaju zaniedbania. W efekcie ubezpieczenie cargo może nie obejmować np. szkód powstałych w wyniku:

  • nieprawidłowego zabezpieczenia towaru na czas transportu,
  • nieprzestrzegania przepisów drogowych,
  • wypadku, gdy kierowca ciężarówki był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • ataku terrorystycznego, zamieszek w kraju czy wybuchu wojny.

Znajdź tanie i dopasowane do potrzeb ubezpieczenie cargo

Jeśli chcesz znaleźć niedrogie i dopasowane do potrzeb ubezpieczenie cargo, już dziś skorzystaj ze wsparcia specjalistów na stronie https://ubezpieczamy24.com. Otrzymasz zestawienie ofert od firm ubezpieczeniowych, porównasz koszty oraz warunki i skorzystasz z najlepszej opcji ochrony ładunku w transporcie!

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły