wrzesień 27, 2022
Artykuły

Ubezpieczenie OC samochodu – 3 rzeczy o których warto wiedzieć

Interesuje Cię ubezpieczenie OC samochodu? Co właściwie obejmuje polisa tego rodzaju? Czym różni się od AC? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Co to jest OC?
  2. Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?
  3. Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Polisa OC to ubezpieczenie, które każdy właściciel pojazdu musi mieć wykupione. Oprócz tego można również wykupić ubezpieczenie AC. Przy czym to drugie jest dobrowolne. Ze względu na jego wyższą cenę, nie każdy decyduje się na ubezpieczenie AC. Czym AC różni się od OC? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym jest OC i jaki jest jego zakres ochrony.

Co to jest OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każda osoba, posiadająca samochód. Pakiet ten z reguły ważny jest przez 12 miesięcy i zapewnia osobom poszkodowanym otrzymanie odpowiedniej rekompensaty w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego – wypadku czy kolizji. A zatem, kiedy będziesz mieć stłuczkę, dostaniesz od ubezpieczyciela sprawcy pieniądze, które pokryją wszelkie straty.

Kiedy należy wykupić polisę OC? Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Należy o tym pamiętać, ponieważ na kierowców, którzy nie mają polisy OC, nakładane są kary pieniężne – nawet do 5000 zł. Ponadto bez ważnego ubezpieczenia OC jako sprawca pokryjesz wszystkie koszty związane z naprawą pojazdu poszkodowanego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu obejmuje zatem rekompensatę szkód, które powstały w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to nie tylko szkód materialnych, ale i osobowych.

Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?

Wspominaliśmy, że oprócz OC jest możliwość wykupienia również ubezpieczenia AC. Czym obie opcje różnią się od siebie. Według informacji, które obejmuje blog Specjalistka.net, główną różnicą jest konieczność wykupienia polisy. O ile OC jest obowiązkowe, o tyle AC – czyli autocasco – jest dobrowolne. Zatem za brak AC kierowcy nie grożą żadne kary ani inne konsekwencje prawne.

Ponadto różnice widać także w zakresie ochrony. Polisa OC chroni przede wszystkim przed ewentualnymi stratami finansowymi w sytuacji, gdy kierowca sam jest sprawcą jakiejś szkody. To z jego polisy poszkodowany otrzyma odszkodowanie oraz pieniądze na naprawę. Autocasco natomiast zabezpiecza kierowcę, który wykupi ubezpieczenie tego rodzaju przed pewnymi stratami. Na przykład przyda się w momencie, gdy samochód w wyniku jakiegoś zdarzenia sam się uszkodzi lub gdy pojazd zostanie zniszczony, skradziony czy spalony przez osoby trzecie. Odszkodowanie z AC otrzyma właściciel również wtedy, gdy jego samochód uszkodzą siły natury.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Co obejmuje ubezpieczenie AC? Wszystko zależy od tego, u jakiego stowarzyszenia ubezpieczeniowego planujesz wykupić autocasco. Dlatego, zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie AC, dokładnie zapoznaj się z zakresem ochrony.

W jakich sytuacjach działa polisa AC? Na przykład w sytuacji, gdy kina przegryzie kable w naszym samochodzie, czy gdy na auto przewróci się drzewo złamane przez wiatr. Ubezpieczenie AC sprawdzi się także w momencie, gdy kamień, który wypadnie z kół innego auta, uderzy w szybę przednią i ją uszkodzi. Z AC skorzystasz, gdy nieznany sprawca urwie Ci lusterka lub gdy ktoś ukradnie Ci samochód. Oczywiście to tylko kilka przykładów, w sumie aktualnie najpopularniejszych.

Czy opłaca się dokupić AC, mając ważne OC? Jeśli tak, to czy trzeba dokupować je u tego samego ubezpieczyciela, u którego mamy OC, czy można w innym stowarzyszeniu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do przeczytania artykułu na stronie http://specjalistka.net/dokupienie-ubezpieczenia-ac-oc-mozliwe/, gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły na ten temat. Dobre ubezpieczenie samochodu zdecydowanie zwiększy komfort dzięki zapisów w ustawie o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Warto więc jak najszybciej kupić dobre ubezpieczenie pojazdu, szczególnie że zakup ubezpieczenia OC można załatwić online. Kalkulator ubezpieczeń OC ułatwi wybór oferty.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły