luty 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

Co to są tabliczki do znaków drogowych i jakie jest ich zastosowanie?

Tabliczki do znaków są dodatkowym elementem znajdującym się pod lub nad głównym znakiem drogowym. Wskazują one zakres obowiązywania zakazu. Kształt tabliczek jest prostokątny i zazwyczaj ma czarną otoczkę oraz obraz. Tło natomiast może być koloru białego, żółtego, pomarańczowego, bądź niebieskiego. We wszystkich krajach europejskich znajdziemy tabliczki z takimi samymi symbolami. Czasami jednak można spotkać się z niewielką różnicą kolorystyczną lub graficzną. Tabliczki są oznaczane symbolami od T-1 do T-34.

Znaczenie tabliczek drogowych

Tabliczki drogowe pod znakami są bardzo przydatne i pożyteczne w wielu różnych sytuacjach na drodze.

Znaki te przestrzegają nas przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami, czyli np. informują o zbliżającym się ostrym zakręcie, krętej i dziurawej drodze, a także o podłużnym uskoku nawierzchni. Na niektórych drogach w naszym kraju bywa naprawdę niebezpiecznie i to na nich zdarza się dużo wypadków. Z tego powodu ustawiono wiele znaków ostrzegawaczych informujących nas o niebezpieczeństwie wypadków, między innymi potrącenia pieszych, częste zderzenia pojazdów z pojazdami z naprzeciwka lub z tramwajami. Są także takie tabliczki, które stawia się na drogach z pierwszeństwem i na drodze podporządkowanej. Możemy spotkać się też ze znakami związanymi z koleją, tj. Tabliczka pokazująca jaki jest układ torów i tabliczka informująca nas o bocznicy kolejowej. Podczas deszczu nawierzchnia może stać się śliska i dlatego też w miejscach gdzie droga jest podatna na deszcze, ustawia się znaki ostrzegające nas przed niebezpieczeństwem wypadku z powodu mokrej nawierzchni. Dla pojazdów uprzywilejowanych, które wyjeżdżają na jezdnię ustawia się specjalne znaki. Dotyczą one wyjazdów wozów strażackich lub karetek pogotowia. Tabliczkę z nazwą ‘granica państwa’ ustawia się tuż przy samej granicy Polski z innym państwem. Jeśli na jezdni nieoczekiwanie zmienia się ruch to stawia się znak informujący o zmianie kierunku ruchu. A podczas gdy na jezdni przebiega malowanie znaków poziomych, to umieszcza się tabliczkę z symbolem pędzelka.

Tabliczki do znaków drogowych mogą nas informować o jeszcze wielu innych wąznych rzeczach. Sprawiają one, że na drodze czujemy się bezpieczniej, wiemy kiedy mamy reagować i jak zachować się ostrożnie. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo, pasażerów i innych kierowców.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły