luty 21, 2024
Ciekawostki

7 powodów czemu użyć folii do zmiany koloru auta

maclaren-p1-c-j-wilson-01

Wiele osób zastanawia się dlaczego miałoby używać folii do zmiany koloru samochodu zamiast po prostu go polakierować. Cena położenia nowego lakieru potrafi wahać się w granicach od 5000 do 50000 złotych w zależności od jakości i wybranego koloru. Oklejenie samochodu folią kosztuje natomiast od 2000 do 20000 złotych w zależności wykorzystywanego materiału i stopnia skomplikowania projektu.

Poza ceną wykorzystanie folii do zmiany koloru auta niesie za sobą wiele innych korzyści, których lakierowanie nie oferuje. Jakość farby potrafi bardzo się różnić – zwłaszcza w przypadku, gdy korzystamy z tańszym rozwiązań. Tanie farby na początku wyglądają świetnie, ale po kilku latach ich wygląd zacznie się psuć i będzie potrzebne kolejne lakierowanie. Profesjonalnie zainstalowana folia będzie odbierać dech w piersiach przez długie lata.

Krystian Rutkowski, przedstawiciel firmy Multicovering, jednego z największych salonów specjalizujących się w profesjonalnym oklejaniu aut, , przybliża 7 powodów, dlaczego chcąc zmienić kolor auta właściciele pojazdów powinni zdecydować się na wykorzystanie folii.

Koszt: Usługa lakierowania wysokiej jakości waha się w granicach od 5000 do 50000 zł w zależności od koloru, usługodawcy i jakości farb. Profesjonalnie nałożona folia z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów to koszt rzędu 2000-20000 zł. Cykl życia folii obliczony jest na okres do 12 lat w zależności od wybranej opcji. Za część kosztu lakierowania każdy może okleić samochód folią na jak długo, lub jak krótko tylko sobie życzy. Folię można w każdym momencie zdjąć powracając tym samym do oryginalnego lakieru z tą jednak różnicą, iż będzie on w nienaruszonym stanie.

Wartość przy odsprzedaży: Możliwość utrzymania oryginalnego koloru lakieru ma duży wpływ na cenę odsprzedaży pojazdu – egzotyczny kolor zdecydowanie obniży tę wartość. Jeśli kolorem firmy lub po prostu preferowanym przez właściciela jest żółty to może być ciężko znaleźć później chętnego na samochód o tak nietypowym kolorze. Opcja zachowania fabrycznego koloru auta pozwoli Ci trzymać cenę sprzedaży na odpowiednim wysokim poziomie.

Niezliczone możliwości: Możliwe, że przy zakupie swojego pojazdu myślałeś o innym kolorze, ale nie był on dostępny w tym czasie, lub w ogóle nie był oferowany przez producenta. W tym miejscu folia pozwala na całkowite puszczenie cugli fantazji. Setki dostępnych kolorów i cyfrowo drukowane autorskie projekty pozwalają na przeistoczenie pojazdu w formę o jakiej zawsze marzyłeś. To możliwość wyróżnienia się w tłumie i posiadania prawdziwie unikalnego pojazdu. Jeśli po kilku latach zapada decyzja o ponownej zmianie – nic prostszego! Wystarczy ponownie wstawić samochód do salonu i w ciągu kilku dni dokonywana jest zmiana.

Czas instalacji: Wybierając opcję lakierowania pojazdu każdy skazuje się na brak mobilności do dwóch tygodni, a nawet dłużej. Jeśli chodzi o oklejenie samochodu folią, całkowita zmiana koloru auta to kwestia 3-5 dni.

Zabezpieczenie: Każdy pokryty folią centymetr to ochrona oryginalnego lakieru auta przed wszystkimi, jakie niesie za sobą natura i pogoda. Pozwala starzeć się lakierowi naturalnie bez szkodliwego wpływu słońca. Folia naklejana na pojazdy jest niezwykle wytrzymała i będzie służyć za tarczę. Można pożegnać się z przebarwieniami od ptasich odchodów, odprysków po kamieniach i innymi tego typu zagrożeniami.

Łatwa konserwacja: Bezustanne woskowanie pojazdu potrafi po kilku takich zabiegach zacząć grać na nerwach. W przypadku folii ten problem nie istnieje. Folie samochodowe są niezwykle proste w konserwacji i będą wyglądać jak nowe po ręcznym przemyciu samą wodą z mydłem. Inną skuteczną metodą dbania o folie jest wykorzystanie mikrofibry i 70% alkoholu do zmywania brudu i smug. Rysy jakie mogą pojawić się na folii mogą zostać łatwo usunięte za pomocą dedykowanej chemii.

Długi czas życia produktu, łatwy demontaż: Folie wysokiej jakości zapewniają długi cykl życia produktu, który łatwo zdemontować. Na okres przydatności folii do użytku bardzo duży wpływ ma to jak długo auto stoi na słońcu, powodując blaknięcie koloru. Przechowując samochód w garażu pozwoli na zmaksymalizowanie długości przydatności folii do pełna. Folia może zostać bezpiecznie zdjęta w okresie nawet do 12 lat i nigdy nie wpływa na jakość obecnego lakieru, chroni go przed zagrożeniami płynącymi z codziennej eksploatacji.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

 1. Zgadzam się! Przy sprzedaży samochodu, bardzo łatwo odzyskałem oryginalny kolor auta, dzięki czemu szybko znalazłem kupca.

 2. Fajne rozwiązanie, widziałem też ostatnio folię która zmieniała kolor samochodu np. podczas deszczu czy po polaniu wodą 🙂

 3. Nigdy bym nie wpadł na to, że foliowanie samochodu może przynieść takie korzyści… Jestem w szoku. Fajny artykuł! Pozdrawiam

 4. High Class Rent says:

  Już widzę ten kolorek ze zdjęcia na moim Camaro SS 😀

 5. przemek says:

  A jak jest ze zdjęciem folii? Piszecie, że niby lakier pod spodem jest nienaruszony, ale przecież w jakiś sposób tą folię się przykleja. Przy zdejmowaniu nie ma ryzyka uszkodzenia?

 6. Można powiedziec, że wychodzi taniej 🙂

  Świetny artykuł, na pewno dużo osób przed takim wyborem powinno przeczytać ten artykuł 🙂

  Pozdrawiam!

Komentarz są wyłączone.