czerwiec 2, 2023
Aktualności

Jak usunąć smołę z lakieru samochodowego?

W czasach, gdy większość dróg i autostrad jest nieustannie remontowana, zanieczyszczenia ze smoły oraz asfaltu stają się częstym problemem. Najlepiej usuwać je na bieżąco, ale nawet te zastygłe można usunąć, przestrzegając kilku prostych zasad.

Dbając o czystość samochodu, warto poświęcić więcej czasu na usuwanie trudnych do zmycia zanieczyszczeń. Jeżdżąc po nowych drogach do felg i lakieru przyczepiają się drobinki smoły i asfaltu, których usunięcie może być niebezpieczne dla lakieru, jeśli źle je przeprowadzimy. Lepiej unikać skrobania i tarcia, co mogłoby uszkodzić lakier. Przydadzą się tutaj specjalne removery, które poradzą sobie też z żywicą czy klejem.

Zapobieganie to podstawa

Najlepiej oczywiście unikać terenów, na których prowadzone są prace drogowe, ale jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Dobrze jest jednak przestrzegać ograniczeń prędkości ustanowionych w takich miejscach, ponieważ ma to również wpływ na to, jak bardzo nasz samochód zostanie poddany działaniu smoły i asfaltu. Jadąc szybko, sprawiamy, że do wyczyszczenia będziemy mieli o wiele więcej elementów i powierzchni.

Stosując specjalistyczne preparaty do czyszczenia powierzchni lakierowanych czy felg, zapewniamy również odpowiednią konserwację tych elementów, a co za tym idzie utrudniamy przyklejanie się nowego brudu.

Lepiej nie dopuszczać do nagromadzenia się ciężkich zanieczyszczeń i regularnie usuwać je z ubrudzonych powierzchni. Nie należy także trzeć zabrudzonej karoserii, ponieważ możemy zarysować delikatny lakier. Warto wozić w bagażniku butelkę środka, który szybko usunie świeże zabrudzenia. Jednak nawet na te, które zdążyły już zaschnąć, jest skuteczny sposób!

Profesjonalne kosmetyki samochodowe

Czyszczenie pojazdu ze smoły i asfaltu będzie proste i efektywne, jeśli wykorzystamy do tego specjalistyczne środki przeznaczone do dekontaminacji lakieru. Najwygodniej używać preparatów w sprayu, które po dokładnym wstrząśnięciu nanosimy na zabrudzoną powierzchnię. Warto zabezpieczyć pozostałe elementy np. plastikowy zderzak, ponieważ środki chemiczne mają silne działanie i mogą zmatowić lub uszkodzić niektóre powierzchnie.

Nałożony preparat pozostawiamy według zaleceń producenta na minutę lub dłuższą chwilę, aby miał czas wejść w reakcję z zabrudzeniami i rozpuścił je. Aktywne substancje o wiele szybciej pozwolą usunąć nawet najstarsze zanieczyszczenia. Po upływie wskazanego czasu preparat wycieramy ściereczką z mikrofibry.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo brudnym samochodem, lepiej nie przedłużać ekspozycji na preparat a zamiast tego powtórzyć kilka razy czynność oczyszczania karoserii. Do usuwania takich zanieczyszczeń przydaje się również glinka, która usuwa pozostałości po smole i wygładza czyszczoną powierzchnię.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Usunięcie smoły oraz żywicy to tylko jeden z etapów procesów profesjonalnej dekontaminacji lakieru w świecie auto detailingu. Poza nim warto również zwrócić uwagę na neutralizację osadzonych cząstek metalicznych z klocków hamulcowych czy też usuwanie ptasich odchodów. Więcej na ten temat może przeczytać na blogu sklepu internetowego z kosmetyki samochodowymi CarGeek.pl, klikając tutaj.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły