Aktualności

Jak wybrać AC, by nie przepłacać?

superpolisa - auto-blog.pl

Wielu kierowców decyduje się rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, wykupując polisę AC (autocasco). Warto jednak dokładnie przeanalizować dostępne oferty, by za ubezpieczenie nie przepłacać. Rzetelna weryfikacja pozwoli na znaczne oszczędności – rzędu nawet kilkuset złotych.

Ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolną polisą, która – w przeciwieństwie do OC – chroni ubezpieczany pojazd. Oferowane jest przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe.

Nie kieruj się wyłącznie ceną

Najczęstszym błędem popełnianym przez większość kierowców jest kierowanie się ceną przy wyborze AC. Takie rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku polisy OC, ponieważ zakres ubezpieczenia jest identyczny dla każdego ubezpieczyciela (z góry nałożony przez obowiązujące prawo). Tymczasem w przypadku AC jest zupełnie inaczej. Tutaj firmy ubezpieczeniowe same określają zakres polisy oraz wysokość sumy gwarancyjnej. W rezultacie poszczególne oferty mogą się zdecydowanie różnić między sobą.

Jeśli cena jest czynnikiem determinującym wybór oferty AC, kierowcy bardzo szybko przekonują się o niezasadności takiej decyzji. Często zakres ubezpieczenia nie jest adekwatny do ich potrzeb, a to oznacza konieczność pokrywania wydatków także z własnej kieszeni.

Określ swoje potrzeby

Kluczową rolę w wyborze odpowiedniego wariantu ubezpieczenia AC odgrywa dokładna analiza swoich potrzeb i oczekiwań. W wielu przypadkach wystarczy bowiem wykupić podstawowy wariant ubezpieczeniowy – bez dodatkowych rozszerzeń. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują tzw. mini AC będące znacznie tańszą alternatywą pełnego pakietu. Taką polisę znajdziesz m.in. w ofercie MTU, Link4 czy Liberty Ubezpieczenia.

Zastanów się, czy chcesz się ubezpieczyć od ryzyka kradzieży, aktów wandalizmu czy może wystarczy ci tylko ubezpieczenie w razie stłuczki. Weź pod uwagę również ryzyko uszkodzenia pojazdu związane z klęskami żywiołowymi (np. powodziami, huraganami).

Porównaj oferty

Wielu kierowców jest przywiązanych do jednej firmy ubezpieczeniowej. Chociaż czasami taka lojalność skutkuje dodatkowymi zniżkami, niekiedy opłaca się zmienić ubezpieczyciela. Warto bowiem mieć świadomość, że rynek ubezpieczeń jest rynkiem dynamicznym. A co za tym idzie – oferty w zakresie AC bardzo szybko się zmieniają. Jeśli do tej pory wykupywałeś polisę w PZU, może warto zmienić ubezpieczyciela na MTU lub innych?

Jeśli porównasz oferty (mając ustalony wcześniej zakres polisy dostosowanej do potrzeb), możesz trafić na ciekawe propozycje firm ubezpieczeniowych. Takie, które pozwolą ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, by dopiero na tym etapie analizować konkretne propozycje pod kątem wysokości składki.

Chcąc oszczędzić czas, nie musisz jednak odwiedzać wszystkich ubezpieczycieli pojedynczo. Nie musisz też wysyłać pojedynczych formularzy kontaktowych. Wystarczy, że skorzystasz z internetowej porównywarki, dzięki której otrzymasz dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Oznacza to dla ciebie dużą oszczędność czasu.

Wykup dodatkowe ubezpieczenie, licz na zniżki

Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje atrakcyjne rabaty dla kierowców wykupujących polisę AC wraz z innym ubezpieczeniem w pakiecie. Może to być zarówno OC, jak i assistance czy nawet ubezpieczenie NNW.

Chociaż finalnie zapłacisz nieco więcej, może się okazać że i tak będzie to mniej w porównaniu do oferty konkurencji. Dlatego warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, zyskując tym samym dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Komentarz są wyłączone.