grudzień 7, 2022
Artykuły

Jazda motocyklem po śliskiej nawierzchni – o czym warto pamiętać?

Październikowa i listopadowa aura pozwalają niekiedy na wyjazd w trasę motocyklem. Chociaż temperatura może Ci jeszcze sprzyjać, to nawierzchnia nie będzie już tak sucha i przyczepna jak w letnich miesiącach, a do tego może dojść deszcz. W jaki sposób poruszać się po śliskiej szosie i na co powinieneś zwracać uwagę najbardziej?

Drogi jesienią mogą być mokre na skutek deszczu, porannej rosy czy bardzo niskiej temperatury w nocy. Zdarza się, że termometr wskazuje ponad 10 stopni Celsjusza, ale sama jezdnia nie jest bardzo przyczepna. Konieczne jest wtedy dostosowanie stylu jazdy do warunków drogowych.

Jak poruszać się motocyklem, gdy jezdnia jest śliska?

Przede wszystkim ogranicz prędkość. Jesień nie jest dobrym okresem na rozpędzanie swojej maszyny. Lepiej odjąć trochę gazu, bo w newralgicznej sytuacji możesz nie opanować motocykla. Porada ta dotyczy zarówno zakrętów, jak i prostej drogi, ponieważ nawet poruszając się prosto, przy zbyt szybkiej jeździe stracisz przyczepność.

Zwróć też uwagę na sposób hamowania i unikaj gwałtownego wytracania prędkości. Najlepiej hamuj pulsacyjnie, używając do tego zarówno hamulca ręcznego, jak i nożnego. Podczas mało sprzyjających warunków drogowych, nie powinieneś też próbować hamowania w złożeniu, czyli wytracania prędkości na zakrętach. Jeżdżąc w czasie deszczu czy porannego szronu na drodze, unikaj również dynamicznego przyspieszania. Gaz powinien być dodawany stopniowo, z umiarem. Staraj się ruszać spokojnie, rozsądnie, z niewielką prędkością. Jeżeli odkręcisz manetkę zbyt mocno, to tylne koło całkowicie straci kontakt z podłożem, a to najkrótsza droga do wywrotki.

Niezwykle ważna jest również technika samej jazdy. Nie rób gwałtownych ruchów, slalomów i nie szarp maszyną. Poruszanie się w takich warunkach musi być płynne i stabilne, aby koło nie oderwało się od jezdni. Zważaj na to, że nawet chwilowy brak koncentracji może zakończyć się utratą przyczepności i upadkiem. W zakręty z kolei wchodź wolniej i dodawaj sukcesywnie gazu, aby wyprowadzić motocykl z krętego odcinka drogi. Przed zakrętem zmniejsz za to prędkość, wyhamowując odpowiednio wcześniej.

Uwaga na zdradliwe miejsca na jezdni!

Sposób jazdy to jedno, a warunki techniczne na drodze to drugie. Infrastruktura drogowa może skutecznie utrudnić przejazd motocyklem w czasie deszczu lub gdy jezdnia jest naprawdę śliska. Możesz natknąć się między innymi na studzienki kanalizacyjne czy tory tramwajowe. Unikaj szczególnie wjazdu wzdłuż tych drugich. Jazda po oszronionych, śliskich torach przypomina poruszanie się po lodowisku. Przyczepności w takiej sytuacji praktycznie nie uświadczysz, a o upadek jest wyjątkowo łatwo.

Ostrożnie poruszaj się również po wszelkiego rodzaju koleinach. Najlepiej przejeżdżaj przez nie dużo wolniej niż jeździsz po płaskiej, prostej drodze. Staraj się omijać także ewentualne kałuże, gdyż nie masz pewności, jak głęboki jest dół pod nią (wjazd w takowy grozi uszkodzeniem motocykla), a jeżeli przy ziemi jest delikatny przymrozek, to z pewnością będzie Ci trudno opanować maszynę w poślizgu.

Pamiętaj o doborze odpowiednich ubrań i kasku

Bardzo ważną kwestią w czasie jazdy w niesprzyjających warunkach jest odpowiednie wyposażenie kierowcy jednośladu. Mamy tu szczególnie na myśli odzież na motocykl i kask motocyklowy. Ubrania powinny mieć stabilne, wbudowane na stałe w materiał protektory. W przypadku jazdy jesienią i w deszczowe dni, kluczowe są ochraniacze na kolana, korpus, łokcie czy dłonie. Zainwestuj więc w wysokiej klasy rękawice, spodnie czy kurtkę na motocykl. Elementy te z jednej strony powinny być ciepłe (żeby Twoja temperatura ciała zawsze była odpowiednia), a z drugiej, w razie ewentualnej wywrotki, mają osłonić skórę przed otarciami, a kończyny przed złamaniami.

Niebagatelną rolę w tracie jazdy w trudnych warunkach pełni też kask. To najważniejszy element wyposażenia motocyklisty, który chroni głowę. Wyłącznie wysokiej klasy kask może uratować Twoje zdrowie lub życie w czasie upadku. Postaw więc na sprawdzone, certyfikowane kaski, które wytrzymają kontakt z ziemią. Pamiętaj, że wywrotka (nawet przy stosunkowo niskiej prędkości) może być śmiertelna, jeżeli nie zastosujesz ochrony głowy odpowiedniej jakości.

Podsumowując, śliska nawierzchnia wymaga od nas spokojnej jazdy i stosowania się do określonych zasad bezpieczeństwa. Niezbędna jest również pełna ochrona przed ewentualnym upadkiem. Pamiętaj, że specjaliści w ruchu drogowym zalecają przejechać się jednośladem w niesprzyjających warunkach, bo w ten sposób można nabrać pozytywnych nawyków, które przydadzą się także w czasie dobrej pogody.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły