październik 1, 2022
Artykuły Ciekawostki

Opony wielosezonowe czy zimowe? Jakie opony wybrać?

Pierwsze jesienne chłody skłaniają kierowców do rozważenia zmiany opon. Jeżeli jednak komplet „zimówek” nie czeka gotowy w garażu, niektórzy stają przed dylematem zakupu nowych opon. I tu pojawia się pytanie – co będzie lepsze opony wielosezonowe czy zimowe? Kiedy warto zdecydować się na poszczególne rozwiązania? Przeczytaj, czym różnią się opony zimowe od całorocznych oraz co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Optymalne rozwiązanie – opony wielosezonowe czy zimowe?

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej kupić opony wielosezonowe, czy zimowe, weź pod uwagę przede wszystkim swój sposób użytkowania samochodu oraz budżet. Jeżeli zdarza Ci się jeździć po zaśnieżonych drogach, w niskich temperaturach, zimowe opony będą nieodzowne dla pełni bezpieczeństwa. Uniwersalne opony na każdy sezon w trudnych warunkach nie sprawdzą się lepiej niż przeciętne „zimówki”. Z drugiej strony, jeżeli poruszasz się przede wszystkim po mieście i nie pokonujesz co sezon kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, być może lepiej sprawdzą się dobre opony całoroczne.

Tanie zimówki czy dobre opony całoroczne?

Rozważasz różne możliwości i chcesz dowiedzieć się, co zimą będzie lepsze – niedrogie opony zimowe czy wielosezonowe? Sprawdź test opon zimowych 2021, dzięki któremu możesz porównać poszczególne modele zimówek w wybranym rozmiarze. Testy uwzględniają nie tylko parametry opon podawane przez producenta, ale także opinie użytkowników. To między innymi:

  • przyczepność w różnych warunkach pogodowych,
  • hałas toczenia,
  • zużycie paliwa,
  • trwałość.

Porównując wybrany model zimówek z oponami wielosezonowymi, dowiesz się, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza. Okazuje się, że wybór dobrej klasy opon całorocznych może okazać się najlepszy, uwzględniając wyniki w różnorodnych warunkach jezdnych. Mieszanka gum w nich zastosowana w połączeniu z bieżnikiem o uniwersalnym charakterze potrafi dawać doskonałe rezultaty.

Opona zimowa czy wielosezonowa – wady i zalety rozwiązań

Krótkie zestawienie korzyści i wad, jakie mają opony całoroczne czy zimowe, znajdziesz w poniższej tabeli. Zwróć jednak uwagę, że opony należące do tej samej grupy, typu opon mogą mieć znacznie różne parametry zależne głównie od producenta i ceny. Dlatego najlepiej jest dokonywać porównania konkretnych modeli opon całorocznych czy zimowych, aby mieć miarodajne wyniki.

cecha wielosezonowe zimowe
przyczepność zwykle lepsza w wyższych temperaturach zwiększona na śniegu, lodzie w stosunku do opony całorocznej
skuteczność hamowania w warunkach typowo zimowych niższa lepsza przy niskich temperaturach
czas, koszty obsługi oszczędność czasu, kosztów wymiany i przechowywania konieczna zmiana na letnie, odpowiednie przechowywanie
zgodność z przepisami nie w każdym kraju dozwolone zamiast zimówek obowiązkowe na sezon zimowy w niektórych krajach
hałas toczenia zasadniczo generują mniejszy hałas zwykle są głośniejsze

 

Pamiętaj, że wybór opon wielosezonowych czy zimowych zależy przede wszystkim od sposobu wykorzystania samochodu. Chodzi tu o najczęstsze warunki, w których korzystasz z pojazdu w okresie jesienno-zimowym. Może okazać się również, że danej zimy z uwagi na jej łagodny przebieg „zimówki” będą prawie w ogóle niewykorzystane w pełnym zakresie ich możliwości.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze opon?

Dobór opon nie ogranicza się jedynie do decyzji o rozmiarze oraz typie. Różnorodne rozwiązania stosowane przez poszczególnych producentów mogą sprawdzać się w różnych sytuacjach. Więcej interesujących treści znajdziesz na portalu Wulkanista.pl. Sprawdź szczegóły, by wybrać najlepszy model opon pasujący do Twojego samochodu i stylu jazdy.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły