McLaren F1 GTR

McLaren F1 GTR – jest to supersamochód skonstruowany i wyprodukowany przez firmę McLaren Cars, jeden z oddziałów brytyjskiego McLaren Group, w której skład wchodzi także zespół McLaren w Formule 1.

W Japonii na sprzedaż wystawiony został ostatni w historii egzemplarz tego niezwykłego pojazdu, jaki opuścił fabrykę. Całkowita liczba wyprodukowanych McLarenów ograniczona została do 100 sztuk, z czego zaledwie 28 to GTR w wyścigowej specyfikacji, pozwalającej na udział w zawodach FIA GT oraz 24h Le Mans.

Egzemplarz wystawiony do sprzedaży jest ostatnim modelem tej serii, z numerem podwozia #28R. Należał on do zespołu Gulf Team Davidoff. Jest to specjalna wersja nazwana „Long Tail” (o wydłużonym nadwoziu), której zaledwie 10 sztuk zjechało z taśm w roku 1997.

McLareny F1 GTR z 1997 r. były zaprojektowane tak, by sprostać sporym zmianom regulaminowym, jakie zaszły w tamtym czasie zarówno w serii FIA GT, jak i w wyścigu 24h Le Mans. Poza znaczącymi udoskonaleniami w aerodynamice, które objęły wydłużony przód i tył oraz szerokie tylne skrzydło, modele z rocznika ’97 zyskały także na przeróbkach w układzie jezdnym. Do napędu służył 668-konny silnik V12 od BMW M-Power, nowa sekwencyjna skrzynia biegów oraz masa własna zredukowana o 75 kg, wynosząca zaledwie 915 kg.

McLaren F1 GTR zostanie zlicytowany na jednej z japońskich aukcji. Niestety nie podano publicznie informacji o cenie tego super samochodu. Jednak dla naprawdę zainteresowanych to nie jest żaden problem…

McLaren F1 GTR film video

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły