styczeń 28, 2023
Ciekawostki

Wideorejestrator samochodowy – o czym warto pamiętać przy jego wyborze?

Wideorejestratory powoli stają się podstawowym elementem wyposażenia samochodu. Dzięki nim kierowcy mogą łatwiej dochodzić swoich praw, w przypadku ewentualnych kolizji. Niektóre kamery samochodowe oprócz nagrywania obrazu, posiadają także szereg dodatkowych funkcji. Asortyment wideorejestratorów na polskim rynku jest bardzo szeroki, stąd też warto poznać kilka wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Dlaczego warto posiadać wideorejestrator?

Zastanawiając się nad zakupem kamery samochodowej, warto rozważyć kilka sytuacji, w których jej posiadanie może mieć duże znaczenie. Wideorejestrator nagrywa wszystko, co dzieje się na drodze, przez co jest przydatny zwłaszcza w momencie wypadku. Nagranie z kamery będzie stanowiło dowód, dzięki któremu policja lub sąd rozstrzygnie, kto spowodował dane zdarzenie. To ważne zwłaszcza w sytuacji, w której nie było świadków kolizji, bądź jej sprawca postanowił uciec. Niektóre wideorejestratory działają nawet w tzw. trybie parkingowym, dzięki któremu nagrywają teren wokół samochodu w trakcie postoju. To bardzo istotna funkcja, która pozwoli zidentyfikować osoby odpowiedzialne za uszkodzenia pojazdu, podczas nieobecności kierowcy. Wideorejestrator warto posiadać także z innych, bardziej przyjemnych względów. Wykonane z jego pomocą nagrania, mogą być wspaniałą pamiątką z podróży,

Wideorejestrator – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Kupując kamerę samochodową warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów tego sprzętu. Bardzo ważna jest m.in. rozdzielczość obrazu, która powinna być jak najwyższa. Za jedną z najbardziej polecanych uważa się Full HD. Obrazy nagrywane w tej rozdzielczości są bardzo szczegółowe, dzięki czemu można na nich dostrzec np. numery rejestracyjne pojazdów. Innym ważnym parametrem jest materiał, z którego wykonano soczewkę obiektywu kamery. Mimo, że w niektórych modelach zastosowano soczewki plastikowe, to lepiej wybierać te szklane, które charakteryzują się większą trwałością. Warto wiedzieć, że istotna jest także kwestia przysłony obiektywu. Dobra przysłona powinna mieć wartość na poziomie f/1.8, dzięki czemu nawet nagrania wykonywane przy słabym świetle, będą dobrej jakości. Wybierając wideorejestrator należy zwrócić uwagę również na parametry takie, jak:

  • kąt widzenia obiektywu – im szerszy tym lepiej, gdyż będzie w stanie objąć swoim zasięgiem większy kadr. Najlepszym wyborem może być obiektyw, w którym kąt widzenia będzie wynosił 170 stopni,
  • płynność nagrywania obrazu – za najlepsze kamery uważa się te, które nagrywają 60 kl./s. Parametry na tym poziomie pozwolą na płynne odtwarzanie nagrań nawet w zwolnionym tempie.

Funkcje dodatkowe, w które może być wyposażony wideorejestrator

Jeśli nadal nie wiesz jaki wideorejestrator wybrać, to warto dodać, że wyróżnia się dwa podstawowe typy wideorejestratorów, które mogą być oznaczone, jako 1CH, bądź 2CH. Pierwsze z oznaczeń określa urządzenia jednokanałowe, które nagrywają jedynie to, co dzieje się z przodu pojazdu. Drugie oznaczenie odnosi się do kamer dwukanałowych, które nagrywają zarówno teren przed, jak i za samochodem. Takie urządzenia są bardzo korzystne dla osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia przy wykonywaniu manewru cofania. Wiele modeli posiada także czujnik wstrząsów, dzięki któremu w razie nagłej kolizji, plik z nagraniem nie ulegnie zniszczeniu. Taki czujnik zadziała nie tylko podczas jazdy, ale również w trybie parkingowym. Ważną funkcją dodatkową może być także pomiar prędkości pojazdu, który jest zapisywany na nagraniu. Niektóre wideorejestratory mają także wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu nie trzeba ich podłączać za pomocą kabla. To niezwykle wygodne rozwiązanie, cenione przez coraz większą liczbę kierowców.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły