marzec 5, 2024
Aktualności Ciekawostki

Przezorny zawsze ubezpieczony, ale… tylko co czwarty Polak ma AC

mtu3

Wracasz z rodziną ze spaceru głównym deptakiem Barcelony. Jesteście na parkingu, rozglądacie się za autem. Okazuje się jednak, że wcześniej odjechał nim… złodziej. A może zagapiłeś się majestatyczną katedrę La Sagrada Familia i przypadkowo spowodowałeś zderzenie z innym samochodem? Przed przykrymi skutkami takich zdarzeń właściciela auta może ochronić ubezpieczenie AC. Sprawdź, kto powinien wykupić autocasco oraz w jakich dokładnie sytuacjach taka polisa może się przydać.

OC tylko z AC daje pełną ochronę

W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie AC nie jest wymagane od kierowcy literą prawa. Tym samym nie jest tak samo powszechne. Powołując się na wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, dziennikarze Rzeczpospolitej wyliczali, że jedynie co czwarty kierowca, który wykupił polisę OC, wybrał także autocasco.

Kierowcy na forach internetowych skarżą się, że ubezpieczenie AC to dodatkowe wydatki. I skoro są nieobowiązkowe, to znaczy, że można na nich zaoszczędzić. Sceptyczni kierowcy nie biorą jednak pod uwagę tego, że w ostatecznym rozrachunku w razie sprawstwa kolizji koszty mogą być o wiele wyższe niż nawet kilkuletnia wartość składek autocasco.

OC chroni bowiem wyłącznie osoby trzecie, natomiast AC chronić ma właściciela ubezpieczonego pojazdu przed skutkami zdarzeń określonych w umowie. Mogą to być (na przykładzie oferty mtu24.pl):

  • zderzenie pojazdów
  • nagłe działanie siły mechanicznej w chwili zetknięcia pojazdu z przedmiotami, zwierzętami lub osobami z zewnątrz auta
  • bezpośrednie działanie osób trzecich na ubezpieczone auto
  • pożar, eksplozja, zatopienie lub nagłe działanie sił przyrody
  • kradzież auta. Pod warunkiem uregulowania dodatkowej składki oraz instalacji odpowiednich zabezpieczeń auta

Ubezpieczenie AC może obejmować samochód, wyposażenie auta należące do standardowego wyposażenia lub inne, wyszczególnione w umowie.

Kiedy warto kupić AC?

AC szczególnie polecane jest wtedy, gdy auto jest: nowe, wartościowe, popularnej marki, często używane i parkowane w niestrzeżonych miejscach. To bowiem główne czynniki, które narażają samochód na kradzież lub uszkodzenia.

Czytaj dokumenty

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajduje się tam m.in. sposób postępowania ubezpieczonego w razie wystąpienia szkody, a także spis okoliczności, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela może zostać wyłączona, czyli kiedy ubezpieczenie AC nie będzie obowiązywać. Mogą to być np. sytuacje, w których kierujący autem był pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Nie każda umowa obejmować będzie zasięgiem całą Europę. Jeśli zatem auto ma być użytkowane za polską granicą, to warto się upewnić, że wybrane AC tam również obowiązuje.

Sprawdź warunki ubezpieczenia AC na stronie http://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-ac

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły