kwiecień 26, 2024
Artykuły

Zimowy problem kierowców – jak szybko radzić sobie ze szronem na szybach? Odmrażacz czy skrobaczka?

Zamarznięte szyby w samochodzie to jeden z bardziej uciążliwych zimowych problemów. Najpopularniejszym sposobem na usuwanie szronu z szyb jest skrobanie. W śnieżne dni najpierw idzie w ruch zmiotka do śniegu, a następnie skrobaczka. Niestety technika ta ma sporo wad. Jest czasochłonna, marzną przy niej dłonie, a do tego nieodpowiednie skrobanie może rysować szkło. Poznaj alternatywy dla skrobaczki.

Skrobanie szyb – jak nie podrapać szyby w aucie?

Najpowszechniejszą metodą na usuwanie szronu i lodu z szyb nadal pozostaje skrobanie. Niestety może ono pozostawić rysy na szkle. Koliste bruzdy na przedniej szybie powodują powstawanie refleksów świetlnych, które przeszkadzają w trakcie jazdy – utrudniają widoczność, dekoncentrują, a tym samym negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

Pierwszym sposobem na uniknięcie lub przynajmniej zminimalizowanie uszkodzenia szyby jest korzystanie z dobrej jakości skrobaczek. Jeśli zapomniałeś się w nią zaopatrzyć lub ta sprzed roku gdzieś się zagubiła, nie używaj do skrobania lodu przedmiotów do tego nieprzeznaczonych (np. pudełek po płytach CD). Błędnie rozumiana zaradność może w tym przypadku nie popłacić.

Skrobaczkę samochodową kupisz już za kilka złotych. Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje. Jedną połączoną ze szczotką na miękkiej rączce. Długi uchwyt ułatwi dostęp do środkowej partii przedniej szyby. Mała natomiast ułatwi skrobanie lusterek i szyb bocznych. Przy zakupie zwróć uwagę na jakość skrobaczki. Ważne, aby była wykonana z twardego plastiku i osadzona na solidnej rączce. Miękkie tworzywo może się szybko wyszczerbić. Ostre krawędzie będą rysować szybę i mogą uszkodzić uszczelki.

Sprawdź również poradnik: Domowy car detaling − woskowanie, sprzątanie i odświeżenie auta w domowym garażu

Odmrażacz do szyb – alternatywa dla skrobania

Jeśli mielibyśmy wymienić jakąś zaletę używania skrobaczki, to z pewnością wskazalibyśmy jej niską cenę. Skrobaczki są tanie, ale używanie ich codziennie rano przed wyjściem do pracy jest bardzo uciążliwe i męczące. Jeśli masz dość skrobania szyb o poranku, wypróbuj inne rozwiązanie, jakim jest chemiczny odmrażacz do szyb.

Odmrażacze do szyb to specjalne preparaty, którymi spryskuje się skutą lodem lub oszronioną szybę. Po tym wystarczy odczekać kilka chwil i ściągnąć lód za pomocą wycieraczek lub ściągaczki. Odmrażacze są bezpieczne dla szyb, nie powodują rys ani nie szkodzą uszczelkom. Z powodzeniem można je stosować również na lusterka i lampy. Usuwanie lodu i szronu z szyb przy pomocy odmrażacza jest łatwe i szybkie.

Preparat do odmrażania szyb może okazać się pomocny również w przypadku przymarznięcia drzwi lub zamarznięcia zamku w samochodzie, jeśli nie masz pod ręką odmrażacza do zamków samochodowych. Spryskanie uszczelek lub zamku w drzwiach może rozpuścić lód i sprawić, że się odblokują.

Odmrażacze do szyb poza długą listą zalet niepozbawione są wad. Ich skuteczność spada wraz ze wzrostem grubości lodu. Kierowcy wskazują również, że preparaty te są mało wydajne, przez co codzienne koszty przygotowania auta do drogi znacznie rosną. Przeszkodą w stosowaniu odmrażaczy jest silny wiatr, który przekierowuje strumień z atomizera poza auto. Wówczas możesz spryskać szybę z bliska, niestety zużyjesz w ten sposób więcej preparatu, albo użyć skrobaczki. Pamiętaj, aby chronić twarz, preparaty te są mieszanką na bazie alkoholi, które działają drażniąco na skórę i oczy.

Mimo wad odmrażaczy do ich stosowania przekonują korzyści − wygoda i oszczędność czasu. Polecamy zawsze mieć odmrażacz do szyb w bagażniku. Zima zaskakuje nie tylko drogowców, nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się dodatkowa pomoc.

Poznaj najbardziej efektywne metody odśnieżania.

Mata antyszronowa – pożegnaj skrobanie szyb w samochodzie

A co gdyby tak pożegnać konieczność codziennego usuwania lodu z szyb samochodu? To możliwe, wcale nie potrzebujesz do tego garażu. Wystarczy każdego dnia, kiedy szyby są jeszcze suche, położyć na nich matę antyszronową. Maty te produkowane są w uniwersalnym rozmiarze, dzięki czemu pasują do każdego auta osobowego. Mata do samochodu zapobiega tworzeniu się lodu i przymarzaniu wycieraczek, tym samym chroni Twoją szybę przed uszkodzeniem.

Niewątpliwą zaletą mat samochodowych jest ich cena. Koszt to około 20 zł. Osłony szyb samochodowych są uniwersalne, to znaczy, że zimą chronią przed oblodzeniem szyb, a latem przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza pojazdu.

Maty te montuje się poprzez zatrzaśnięcie przednimi drzwiami jej dłuższych boków. Powiększone modele przyczepia się za pomocą haczyków do felg lub kołpaków. Droższy typ maty antyszronowej wyposażony jest w magnesy, które mocuje się do karoserii lub lusterek.

Zamiast maty samochodowej możesz postawić na większą plandekę, którą okryjesz całe auto. W ten sposób uchronisz przed oblodzeniem nie tylko szyby, lusterka, ale również karoserię.

Zamarzające szyby od środka – jak poradzić sobie z tym problemem?

Problem zamarzających szyb od wewnątrz pojawia się wtedy, kiedy w aucie panuje zbyt duża wilgotność. Osadza się ona na szybach za dnia, a nocą zamarza. Zalecamy pozbyć się przyczyny, aby trwale wyeliminować problem. Skorzystaj z tych kilku rozwiązań:

  • sprawdź filtr kabinowy,
  • wymień dywaniki na gumowe wycieraczki,
  • kup pochłaniacz wilgoci.

Doraźnym, powszechnym i najłatwiejszym sposobem na zamarznięte szyby od środka jest ogrzanie ich za pomocą nawiewu. Sposób ten ma jednak tę istotną wadę, że może zakończyć się mandatem. W trakcie postoju w terenie zabudowanym silnik może być włączony zaledwie przez minutę, za krótko, aby rozpuścić cały lód i osuszyć szybę.

Innym sposobem jest użycie skrobaczki i ściereczki. Przy skrobaniu kawałki lodu będą spadać na deskę rozdzielczą i tapicerkę, należy je więc szybko zetrzeć. Najważniejsze jest usunięcie źródła problemu, czyli nadmiernej wilgoci, inaczej codziennie będziesz zmuszony pozbywać się warstw lodu ze swojej szyby.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły